Dyskusyjny Klub Książki

 

 

 

 

kathleen johnson_2

 

Dnia 20 listopada odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone omówieniu biografii Stanisława Lema napisanej przez Wojciecha Orlińskiego. Najciekawiej i najlepiej autor opowiedział o okresie życia spędzonym we Lwowie, gdzie Lem się urodził, gdzie poszedł do szkół i gdzie wreszcie dopadła go II wojna światowa, a z nią następujące po sobie kolejno okupacje : ukraińska, sowiecka i niemiecka. Orliński sprawnie posługując się warsztatem biografa, wykorzystując wszelkie dostępne źródła bardzo szczegółowo przedstawił eksterminację ludności cywilnej we Lwowie, w tym w szczególności Żydów. Trauma wojenna odcisnęła piętno na życiorysie Stanisława Lema, niechętnie wracał do tych czasów, ukrywał swoje żydowskie pochodzenie. Osoba Stanisława Lema to samograj dla każdego, kto by się nim nie zajął. Wielki talent pisarski, arcyciekawa osobowość, nowatorstwo, niesamowite poczucie humoru, olbrzymia niezależność, a także mądrość i wysokie standardy moralne. Stanisław Lem jest wielkim skarbem polskiej kultury i tak już pewnie zostanie na długi czas. Następną lekturą będzie książka W. Bruce Camerona pt.: „Był sobie pies”. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia (poniedziałek) o godz. 17-tej. Zapraszamy !

DSC_0810_2DSC_0811_2

 

 

 

23223272_407722279642732_1485554235_o_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnia 23 października odbyło się spotkanie klubu DKK. Frekwencja dopisała, stawili się wszyscy członkowie, by podyskutować o wydanej stosunkowo niedawno debiutanckiej powieści Marka Hłaski pt. : „Wilk”. Akcja utworu toczy się w latach 30-tych XX wieku w należących do najbiedniejszych dzielnicach Warszawy  jak Marymont, Budy Cygańskie, Słodowiec w środowisku robotników miejscowych fabryczek. Hłasko pokazuje wielkie problemy społeczne tamtych lat, jak bezrobocie, nieludzkie warunki bytowe, biedę, a także opresyjny aparat państwa zwalczającego ruchy komunistyczne popularne w kręgach ludzi pracy. Komunizm był dla bohaterów powieści Hłaski jedyną nadzieją na przyszłość.

Część klubowiczów uznała obraz, jaki namalował Hłasko za mocno przerysowany, inni uważali, że autor oddał prawdziwie portret warszawskich slumsów.

W czasie dyskusji klubowicze sięgali do wspomnień przekazanych im w kręgach rodzinnych podając przykłady życia w tamtym okresie, możliwości rozwoju i awansu społecznego.

Wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że marzenia bohaterów powieści Hłaski o mieszkaniu w „białych domach” jak te na Żoliborzu spełniły się w czasach współczesnych. Bieda i wykluczenie nie są już tak powszechne, jednak pewne mechanizmy pozostały ciągle te same.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 20 listopada o godzinie 17-tej i poświęcone będzie książce Wojciecha Orlińskiego „Lem Życie z tej ziemi”.

DSC_0490_2(1)DSC_0487_2

 

 

 

 

 

 

 

0002_2

 

Dnia 25 września spotkałyśmy się, by porozmawiać o książce Charlesa Belfoura pt.: „Paryski architekt”. Lektura ta była dla większości emocjonującym przeżyciem, skłaniającym do refleksji na temat etycznej kondycji człowieka, któremu przyszło żyć w dramatycznych czasach. Pozytywne przesłanie uosobione zostało poprzez metamorfozę bohatera powieści Luciena, który w zetknięciu z bezmiarem zła odmienia swoje serce i czyni dobro. Dla niektórych klubowiczek powieść okazała się niedostatecznie wiarygodna, a autorowi postawiono zarzut, że posłużył się sztafażem wojny i holocaustu, by skonstruować efektowną intrygę.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 23 października o godzinie 17-tej. Będziemy omawiać debiutancką książkę Marka Hłaski pt.: „Wilk”.

DSC_0136_2DSC_0137_2

 

 

 

 

 

 

DSC_0139_2DSC_0140_2

 

 

 

 

 

 

 

 

0001_2

 

28 sierpnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Matthew Thomasa „Przypomnij mi, kim jestem”.Do naszej grupy dołączyły nowe osoby, w tym długo oczekiwany przedstawiciel płci męskiej.

Mimo bezsprzecznych walorów literackich powieść amerykańskiego pisarza pisana przez całe 10 lat nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Budzący niepokój, beznamiętny ton, brak klasycznej, epickiej narracji nie dotarły do naszych czytelniczek i czytelnika w sposób zgodny z intencją i zamysłem autora. Jednakowoż wszyscy docenili oryginalne ujęcie problemu choroby Alzheimera przyznając, iż autor przedstawił temat w sposób wstrząsająco prawdziwy.

Podzieliliśmy się też paroma refleksjami na temat losów emigracji, statusu społecznego emigrantów, ich dążeń i ambicji.

Powieść Matthew Thomasa jest pozycją ciekawą i ambitną, ale nie każdy znajduje w niej klucz do siebie.

Następna lektura to „Paryski architekt” Jacka Dehnela. Spotkanie DKK odbędzie się 25 września o godzinie 17-tej. Zapraszamy !

 

DSC_0067_2DSC_0948_2

 

 

 

 

 

 

DSC_0949_2DSC_0950_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SIERPIEN`17_2

 

 

DKK- lipiec -relacja 10.07.2017r.

Nasze trzecie już spotkanie poświęcone było książce Frederique Devreaux pt. „Babunia”. Lektura ta choć nie wzbudziła zachwytu, jeśli chodzi o styl, język i umiejętności literackie autorki, to jednak ze względu na przedstawioną problematykę dotyczącą stosunku do ludzi starych, ich miejsca w świecie poruszyła nas głęboko.Problem starości okazał się na tyle istotny, że skłonił klubowiczki do osobistych zwierzeń. Panie mówiły o trudnościach, jakie można napotkać w kontakcie ze starszym człowiekiem, ale też o wielkiej miłości, jaka mogą oni obdarzać swoich bliskich. Potrzebą starszego człowieka jest przebywanie wśród młodszych, w izolacji od normalnego życia starsi gasną.Oprócz dyskusji o książce wykonałyśmy ćwiczenie z uważności polegające na jedzeniu rodzynki. Staramy się wzbogacać czas, który spędzamy w DKK.Następne spotkanie 28 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 17-tej. Będzie omawiana książka Matthew Thomas : Przypomnij mi, kim jestem. Serdecznie zapraszam! Mile widziane nowe osoby, w tym panowie. Koordynatorka-Anna Wasilewska.

 

DSC_0372_2DSC_0377_2

 

 

 

 

 

 

 

dkk_plakat_lipiec

 

DKK- czerwiec- relacja       05.06.2017r.

W dniu 5 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji stała się książka Hermana Kocha pt.: „Dom letni z basenem”. Klubowiczki starały się doszukać głębszych pokładów w tej współczesnej, pokazującej oblicze naszej nowej rzeczywistości powieści. Groteskowa wizja świata przedstawiona przez Kocha wywołała sporo negatywnych reakcji u czytelniczek. Nie chciały się zgodzić z diagnozą społeczeństwa dokonaną przez holenderskiego autora. Chociaż nie do końca. Część pań, mimo że również była wstrząśnięta drastycznością wizji i cynizmem bohatera odnalazła jednak w tej powieści temat do poważnej refleksji. Następne spotkanie klubu odbędzie się 10 lipca (poniedziałek) o godz. 17-tej. Będzie omawiana książka Frederique Deghelt pt.: „Babunia” Anna Wasilewska (moderatorka).

DSC_0813_2DSC_0816_2

 

 

 

 

 

 

24.05.17r.

dkk_plakat_DKK

 

Tydzień Bibliotek - DKK         10.05.2017r.

W dniu 10 maja 2017 roku o godzinie 17-tej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii odbyło się spotkanie inauguracyjne Dyskusyjnego Klubu Książki.Frekwencja dopisała, mamy nadzieję że z każdym kolejnym spotkaniem będzie nas coraz więcej.Moderatorka klubu przedstawiła uczestniczkom ogólne zasady funkcjonowania klubu, zapoznała je z listą dostępnych lektur i zaopatrzyła w pierwszą książkę, która będzie omawiana na kolejnym klubie, którego datę ustalono na 5 czerwca.Klubowiczki przedstawiając się mówiły nieco więcej o sobie, co zbudowało atmosferę bliskości i zaufania. Następnie opowiadały o swoich literackich upodobaniach, a także o oczekiwaniach wobec DKK. Panie wykazały dużą aktywność, jeśli chodzi o propozycje lektur na przyszłość.Z okazji 150 rocznicy urodzin Władysława Reymonta wysłuchano nagrania audio prezentującego ogromną wrażliwość pisarza oraz głębię i piękno jego twórczości.Fundamentem naszego klubu DKK  jest miłość do literatury i otwartość na drugiego człowieka. Anna Wasilewska (moderator).

DSC_0377_2DSC_0378_2

 

 

 

 

 

 

 

04.05.17r.

0001 -- kopia (3)

 

24.04.17r.

        GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GÓRZE KALWARII

        ZAPRASZA WSZYSTKICH CHĘTNYCH I ZAINTERESOWANYCH DO UDZIAŁU

       W CYKLICZNYCH SPOTKANIACH     

       DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.

       JEST TO NOWA PROPOZYCJA DLA WSZYSTKICH DOROSŁYH

       WIELBICIELI LITERATURY, KTÓRZY CHCIELIBY POZNAĆ NOWYCH AUTORÓW,

       NOWE GATUNKI, SPĘDZIĆ MIŁO CZAS NA ROZMOWACH NA CIEKAWE TEMATY,

       POSZERZYĆ GRONO PRZYJACIÓŁ, A TAKŻE SPOTYKAĆ SIĘ Z PISARZAMI.

      ZAPEWNIAMY DOSTĘP DO KSIĄŻEK I PRZYJAZNĄ ATMOSFERĘ.

      SPOTKAJMY SIĘ 10 MAJA O  GODZ. 17 W CZYTELNI GBK PRZY

        Książka

        Autor

       Wiedza

       Integracja

       Emocje

       OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O ZGŁASZANE SIĘ

       DO GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA.  

       KONTAKT TELEFONICZNY : 22 727 32 77

       ADRES E-MAIL : bibliotekagk@poczta.fm

        Koordynator : Anna Wasilewska

        DKK to okazja do wyjścia z domu, gimnastyka dla umysłu,

         wzbogacenie intelektu, nowe spojrzenie na świat.