Czerwony Kapturek – domowa lekcja biblioteczna

Data publikacji: 30/03/2020
Zajęcia, które odbywają się w naszej Bibliotece cieszą się dużym zainteresowaniem. Ponieważ nie mamy obecnie możliwości spotkania z naszymi przedszkolakami postanowiłyśmy przygotować lekcję biblioteczną, którą każdy rodzic może przeprowadzić we własnym domu. Czytanie dzieciom jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju, rozmowa przynosi dodatkowy skutek edukacyjny, natomiast wspólna zabawa zacieśnia więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Dlatego zachęcamy do pełnego wykorzystywania możliwości spędzania razem czasu.

Czerwony Kapturek

(na stronie Wolne Lektury Baśnie Braci Grimm zamieszczone są w oryginale w związku z tym mogą odbiegać od znanej wszystkim “złagodzonej” wersji dla dzieci)

O czym porozmawiać z dzieckiem:

• Co mama mówiła Kapturkowi? Czy Czerwony Kapturek powinien był posłuchać mamy? Zwracamy uwagę na to, że rodzice zawsze chcą dla swojego dziecka dobrze i martwią się o jego bezpieczeństwo, dlatego należy słuchać tego co mówią do nas rodzice.

• Czy kapturek dobrze zrobił mówiąc wilkowi gdzie mieszka babcia? Omawiamy niebezpieczeństwa związane z takim zachowaniem (wilk zjada babcię!) i podkreślamy, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi ani wpuszczać ich do domu.

Zabawa:

• Koszyczek Kapturka – do koszyka/miski wkładamy kilka przedmiotów (np. jabłko, czerwoną czapkę/koszulkę, kwiat, okulary, syrop/butelka soku) i przykrywamy ściereczką. Zadaniem dziecka jest poprzez dotyk rozpoznanie i nazwanie przedmiotów.

• Zapominalski Kapturek – Kapturek nie pamięta gdzie są przedmioty które miała zanieść babci:

I. chowamy przedmioty związane z książką, a dziecko otrzymuje koszyczek/miseczkę i musi znaleźć wszystkie ukryte przedmioty, naprowadzane słowami ciepło/blisko oraz zimno/daleko.

II. Można również ukryć przedmioty i wraz z koszykiem wręczyć dziecku listę z zaginionymi przedmiotami (lista może być obrazkowa).

Praca plastyczna:

• Czerwony Kapturek – teatrzyk

1. Do przygotowania Kapturka do teatrzyku potrzebujemy: z czerwonej kartki dużego trójkąta, dwóch mniejszych trójkątów oraz kapturka, z kremowego papieru dużego koła i dwóch mniejszych, brązowego paseczka i koszyka, wykałaczki do szaszłyków, kleju i taśmy.
2. Z dużego trójkąta robimy harmonijkę i nabijamy na wykałaczkę, na końcu taśmą przyklejamy wykałaczkę do papieru, doklejamy również rączki z małych trójkątów oraz dłonie z mniejszych kółek.
3. Do dużego kremowego kółka przyklejamy trzy krótkie brązowe paseczki na grzywkę i dwa dłuższe na warkoczyki, doklejamy kapturek i dorysowujemy oczka i uśmiech a na koniec doklejamy do harmonijkowej sukienki i oczywiście dodajemy koszyczek.
4. Na tej samej zasadzie możemy wykonać również inne postaci z baśni.