„Czy jesteś Urzeczaninem?”- relacja ze spotkania autorskiego

Data publikacji: 12/05/2022

W poniedziałkowe popołudnie 9 maja o godz. 17:00 w Czytelni Głównej Biblioteki odbyło się kameralne spotkanie autorskie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem. Etnografem, antropologiem, kierownikiem Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, członkiem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, popularyzatorem nauki i odkrywcą Urzecza podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego.

Prelekcja wraz z prezentacją dotyczyła mikroregionu Urzecza. Autor niezwykle ciekawie i z pasją opowiedział o wyjątkowości Urzecza, historycznej odrębności naszego regionu oraz czynnikach kształtujących tożsamość mieszkańców. Autor przedstawił niezwykle interesującą prezentację zawierającą wiele archiwalnych zdjęć: mieszkańców, dawnych domostw, przedmiotów użytku codziennego itp.

Swoją premierę miały oryginalne elementy strojów zachowanych z lat 50-tych XIX wieku (dla kobiety dwa gorsety i przepaska oraz dla mężczyzny sukmana), zachwycały swoją intensywnością kolorów oraz niebywale dobrym stanem jakości materiałów, mimo upływu lat.

Dziękujemy serdecznie panu doktorowi za interesujący wykład oraz przybyłym gościom za udział w spotkaniu.