Integracyjne Narodowe Czytanie 2022- relacja

Data publikacji: 06/09/2022

3 września, w słoneczne sobotnie  popołudnie spotkaliśmy się w Ogrodzie Miejskim, aby wspólnie wysłuchać ballad Adama Mickiewicza w interpretacji naszych Lektorów. To już czwarta odsłona ogólnopolskiej akcji czytelniczej pn. Narodowe Czytanie, które przygotowaliśmy wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej, a wsparcie techniczne zapewnił Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.

Do wspólnego czytania zaprosiliśmy Elżbietę Banasiak, która pełniła rolę Narratora w czytanych balladach oraz Ewę Lubianiec (Żona z ballady „Lilije” oraz Karusia w balladzie „Romantyczność”), Zbigniewa Rułkowskiego (Pustelnik z ballady „Lilije” oraz Starzec w balladzie „Romantyczność”), Edwarda Boguckiego (Mąż z ballady „Lilije”), Pawła Bilińskiego i Kamila Staniszka ( Bracia w balladzie „Lilije”). Na scenie dzielnie wspierały nas Uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej – Magdalena Balak oraz Agnieszka Grochowska, które wcieliły się w Dzieci z balladzie „Lilije” oraz Lud w balladzie „Romatyczność” .Dziękujemy naszym lektorom za udział w wydarzeniu, wczucie się w postacie z utworów Mickiewicza  i wręcz mistrzowskie odmalowanie ich emocji i charakteru

W drugiej części programu wysłuchaliśmy ballad w interpretacji wokalisty i gitarzysty– Kuby Michalskiego. Przepięknie wyśpiewane ballady Mickiewicza m.in. „Lilije” oraz „To lubię” zachwyciły zebraną publiczność.

Po części artystycznej Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej rozdali naszej publiczności okolicznościową publikację – książkę „Ballady i romanse” ilustrowaną fotografiami wykonanymi przez Roberta Parasolika i uzupełnioną nagraniami utworów Mickiewicza w interpretacji naszych lektorów (dołączone w formie kodów QR). Piękna, elegancko wydana publikacja trafiła do Państwa rąk dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu nam przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie.

Na terenie Ogrodu Miejskiego przygotowaliśmy dla Państwa również okolicznościową wystawę fotograficzno-tekstową inspirowaną lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. W ekspozytorach zewnętrznych zakupionych przez WTZ dzięki dotacji uzyskanej z Gminy Góra Kalwaria (z puli tzw. małych grantów) prezentujemy klimatyczne fotografie, nawiązujące do ballad Mickiewicza, które zostały wykonane Uczestnikom WTZ podczas plenerowych sesji zdjęciowych. Na wystawie zamieszczone są również odnośniki w formie kodu QR do naszego audiobooka nagranego przez Jakuba Dobkowskiego z Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii.

Wszystkich Państwa zapraszamy do oglądania tej wystawy w dwóch lokalizacjach: bibliotece  w Górze Kalwarii, (ul. Sajny 1) oraz Ogrodzie Miejskim (ul. Sajn 4). A wystawa fotografii dostępna będzie w filii biblioteki w Baniosze (ul. Puławska 9) oraz Galerii WTZ (ul. Sajny 4).

Dziękujemy naszej publiczności za tak liczne przybycie i wspólne uczestniczenie w naszym kalwaryjskim święcie literatury i integracji.

A w przyszłym roku zapraszamy na “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej!