IX Narodowe Czytanie w Górze Kalwarii

Data publikacji: 07/09/2020

W tym roku podczas IX Narodowego Czytania wysłuchaliśmy dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

Wzorem ubiegłego roku zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania fragmentu klasyki polskiej literatury w plenerze, w cieniu wierzb. Po renowacji tego terenu zielonego, było jeszcze przyjemniej a wczesnojesienna pogoda  zachęciła naszych mieszkańców do przybycia na spotkanie z literaturą.

Wybrany fragment utworu, pokazujący historię Balladyny od momentu spotkania rycerza Kirkora i otrzymania szansy bogatego zamążpójścia, aż do zbrodni zadanej własnej siostrze oraz okłamaniu swojej matki przeczytali:

• Danuta Bartoszuk (poetka, autorka tomików „Dotykając przemijania” oraz  „Czekając na Zmartwychwstanie”, należąca do piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Słowa ) , która wcieliła się w postać Balladyny
  • Iwona Dmochowska (przedstawicielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz aktorka teatru Albocoś) która zaprezentowała nam się jako matka Balladyny, Wdowa
  • Joanna Jakubik (poetka, bajkopisarka, autorka kilku tomików poetyckich i publikacji prozatorskich, należąca do piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Słowa ) – wystąpiła jako Alina
  • Szymon Krupa – (animator kultury, twórca i właściciel „Małych Odkrywców” oraz vice przewodniczący Rady Miejskiej) jako rycerz Kirkor
  • Skierkę i Goplanę przedstawili Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej – Agnieszka Grochowska oraz Kamil Utrata.

Po wysłuchaniu lektury zaprosiliśmy Państwa do obejrzenia wystawy zdjęć przygotowanych przez uczestników i opiekunów Warsztaty Terapii Zajęciowych. Na zdjęciach autorstwa Roberta Prasolika możemy obejrzeć uczestników WTZ stylizowanych na bohaterów dramatu Słowackiego. Piękne, klimatyczne zdjęcia można obejrzeć w Galerii WTZ (ul. Sajny 4) do 18 września.

Dodatkową atrakcją była gra terenowa, przygotowana przez pracowników  biblioteki. Skoro podczas słuchania dramatu dowiedzieliśmy się, że Balladyna zabiła swoja siostrę, to naszym zadaniem było wcielić się w rolę detektywów, którzy doprowadzą Balladynę przed oblicze Sądu. Była to doskonała okazja aby przespacerować się po Ogrodzie Miejskim i zobaczyć wszystkie zmiany i atrakcje, które pojawiły się po renowacji tego terenu. Szukaliśmy jedynego świadka- Grabca, noża w glinianym dzbanku i chatki Pustelnika. Balladyna kilkanaście razy została ukarana, a nasi detektywi nagrodzeni sadzonkami i dodatkowymi pieczątkami w grze Biblioteczne BINGO.

Kolejne spotkanie z Narodowym Czytaniem za rok.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Ryszarda Tyszeckiego