Kwietniowe spotkania z książką

Data publikacji: 21/04/2023

4 kwietnia odwiedziły nas dzieci z grupy Lemurki z Przedszkola Bajkowy Zakątek. Na początku porozmawialiśmy o budzącej się ze snu przyrodzie i naszych ulubionych kwiatach. O tym jak stworzyć najpiękniejszy ogródek dowiedzieliśmy się z książeczki “Najpiękniejszy ogródek borsuka” autorstwa Marschy Arnold. Następnie dzieci wykonały tematyczną pracę plastyczną.

Następnego dnia grupa Słoneczek z Przedszkola Samorządowego nr 1 rozpoczęła spotkanie od wiosennych zagadek. Po odgadnięciu rymowanek przez wszystkie dzieci wysłuchaliśmy książki pt. “Franklin i małe kaczątko”. Opowieść pokazała nam, że nie wszystkie zwierzęta możemy przygarnąć i wziąć je do domu. Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie przedświąteczne wielkanocne kurczaczki.

11 kwietnia odwiedziły nas dzieci z grupy Motylki z Przedszkola Samorządowego nr 1. Na początku porozmawialiśmy sobie o rozpoczynającej się wiośnie i o tym co najbardziej lubimy robić w tej porze roku. Wiosenne różnokolorowe kwiaty, zabawy na świeżym powietrzu i celebrowanie różnych miłych dla nas uroczystości sprawiają, że jest to nasza ulubiona pora roku. O tym jaki ogródek jest najpiękniejszy dowiedzieliśmy się dzięki książeczce “Najpiękniejszy ogródek borsuka” autorstwa Marschy Arnold. Następnie dzieci wykonały tematyczną pracę plastyczną.

12 kwietnia po raz pierwszy gościliśmy klasę 0 ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Brześcach. Dzieci miały możliwość poznania budynku Biblioteki i wszystkich zbiorów, które się w nim znajdują. Następnie przeczytaliśmy książkę Jakuba Tylmana „Gaja w opałach”, by następnie porozmawiać o roli pszczół w życiu ludzi. Na zakończenie dzieci wykonały papierowe pszczoły, które umieściliśmy na dużej, wspólnej łące.

Następnego dnia Bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy 1 ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Brześcach. Część uczestników odwiedzała już Bibliotekę z rodzicami lud dziadkami, a dla innych była to pierwsza wizyta w naszej placówce. Rozmawialiśmy o księgozbiorze Biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem działu literatury popularnonaukowej. Dzieci z uwagą wysłuchały książki autorstwa M. I. Sanchez Vegary pod tytułem „Elżbieta II” należącej do serii wydawniczej „Mali Wielcy”. Po zapoznaniu się z historią brytyjskiej królowej dzieci wykonały z papieru podobizny uwielbianych przez nią piesków corgi.

17 kwietnia w Bibliotece pojawili się uczniowie klasy 2 ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Brześcach. W ramach zwiedzania Biblioteki odwiedzili oni zarówno wypożyczalnię dla dzieci jak i dla dorosłych. W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi dzieci wysłuchały ciekawostek z książki pt. „My, strażnicy planety” i własnoręcznie wykonali śliczne papierowe kwiaty.

We wtorek przybyła do nas grupa Krasnali z Przedszkola Bajkowy Zakątek. Nasze spotkanie rozpoczęło się od szybkiego przypomnienia sobie zasad panujących w Bibliotece, a następnie odpowiadaliśmy na wiosenne zagadki. Po odgadnięciu rymowanek przez wszystkie dzieci wysłuchaliśmy książki pt. “Kicia Kocia. Wiosna”, z której dowiedzieliśmy się, co zrobić, kiedy znajdziemy w parku ranne zwierzątko. Po czytaniu wszystkie dzieci wykonały wiosenne gniazda z bocianami.

W środę 19.04 do Biblioteki zawitały dzieci z klas I, II oraz III Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Czaplinku.  Była to już kolejna wizyta dzieci, jednak dla przypomnieniach  spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania wypożyczalni i zapoznania z księgozbiorem Biblioteki. Następnie uczniowie klas II  oraz III wysłuchali fragmentów książki “321 intrygujących faktów o zwierzętach” autorstwa Mathildy Masters a następnie wykonali piękną kwiecistą łąkę ze zwierzętami. Uczniowie klasy I wysłuchali książki “Żyrafy nie umieją tańczyć”  Giles Andreae a następnie wykonali pracę plastyczna nawiązującą tematycznie do treści książki.

Kwietniowe odwiedziny zakończyła wizyta grupy Smoków z Przedszkola Bajkowy Zakątek. Na rozgrzewkę dzieci odpowiadały na wiosenne zagadki, co pomogło nam przypomnieć sobie, co kojarzy nam się z tą porą roku. Przedszkolaki wysłuchały książki pt. “Pobaw się ze mną”, z której dowiedzieliśmy się, że nie z każdym musimy się od razu polubić, a czasem potrzeba więcej czasu na zaprzyjaźnienie się. Na koniec każdy wykonał swojego pieska na wzór bohatera czytanej książki.