MAMY Górą- “Jak budować relacje z dzieckiem?”

Data publikacji: 11/08/2022

10.08.2022r. odbyło się kolejne wartościowe spotkanie w ramach projektu “MAMY Górą”. Zadanie zakłada cykl spotkań i warsztatów, podczas których mamy przebywające na urlopie wychowawczym poznają różne możliwości rozwoju. Dzięki warsztatom mamy na nowo uwierzą w swoje możliwości oraz nauczą się dbać o siebie, również w sferze psychicznej.

Temat warsztatów dla dorosłych brzmiał “Jak budować relacje z dzieckiem? Poradniki wychowawcze”. Spotkanie poprowadziła p. Anna Czuba- psychoterapeutka oraz prowadząca warsztaty i treningi wychowawcze m.in. dla rodziców, założycielka INSPIRATORNI, której misją jest psychoedukacja: warsztaty, prelekcje i grupy wsparcia. Nasze spotkanie rozpoczęło się od rozmowy o poradnikach wychowawczych. Poznałyśmy najbardziej wartościowe pozycje i wymieniłyśmy się spostrzeżeniami na temat już przeczytanych publikacji. Nie trzeba czytać ich wszystkich i stosować się do każdej rady. Znajdźmy złoty środek i nie bójmy się zaufać swojej intuicji. Głównym tematem rozmowy było budowanie relacji z dzieckiem. Jak to zrobić, od czego zacząć, jak wytrwać w swoich postanowieniach- to główne wątki, nad którymi pracowałyśmy. Omówiłyśmy m.in. temat zaspokajania dziecięcych potrzeb, a wnioskiem było zwrócenie uwagi, jak ważne są potrzeby rodziców. Nie zaniedbujmy ich, aby móc w pełni zaspokajać potrzeby naszych dzieci. W części warsztatowej pracowałyśmy nad umiejętnością słuchania. Uczestniczki miały okazję przekonać się, jak trudno porozumieć się, gdy druga osoba nas nie słucha, jest rozproszona, zajęta telefonem lub książką. Aby wysłuchać kogoś w pełni nie trzeba specjalnych warunków, wystarczy szczerze chcieć, być tu i teraz i skupić się na naszym rozmówcy. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć choć chwilę na wysłuchanie małego człowieka.

W tym samym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach sensorycznych prowadzonych przez p. Katarzynę ze Smykolandii. Maluchy poznawały świat za pomocą zmysłów- słuchu oraz wzroku. Na początek wysłuchaliśmy książeczki pt. „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego, dlatego wszystkie nasze zabawy nawiązywały tematycznie to tego gorącego kontynentu. Tworzyliśmy bębenki, bawiliśmy się piórkami i jak zawsze spacerowaliśmy po matach sensorycznych.  Następnie przenieśliśmy się na sawannę gdzie bawiliśmy się w piasku, sypkich materiałach o różnych strukturach i cieczy newtonowskiej.

Dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne- 24.08.2022r., godz. 15:00. Spotkania są bezpłatne, obowiązują zapisy: 508 679 366.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.