W poniedziałek 20 lipca spotkaliśmy się w ramach cyklicznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, po raz pierwszy po kilkumiesięcznej przerwie. Omówiliśmy dwie zaległe książki.
Pierwszą była “Siódma funkcja języka” Laurent Binet, którą określa się jako powieść spiskową z wielkimi filozofami i semiologami w rolach głównych. Jest to zwariowana powieść nafaszerowana wiedzą o lingwistyce i traktująca o życiu intelektualnym i politycznym we Francji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zdania co do tej książki były podzielone wśród uczestniczek DKK, od zachwytu nad dyskusjami intelektualnymi o semiologii i nawiązywania do twórczości Barthesa, Focaulta, Derridy, Chomskyego, Eco aż określenia jako męczącej i niejasnej.
Drugą omawianą książką była pozycja „Ucho Igielne” Wiesława Myśliwskiego. Jest to niełatwa opowieść o młodości i starości. Główny bohater występuje w dwóch osobach – młodego dorastającego mężczyzny oraz starca poruszającego się już o lasce. Łączy ich Ucho Igielne – dawna furta dominikańska, stanowiąca fragment średniowiecznych murów obronnych Sandomierza. Cała książka toczy się wokół wspomnień bohatera dotyczących życia i refleksji nad nim, tego co było, co mogło być i jak pewne zdarzenia zachowuje pamięć, jak się zacierają, i jak inni nas postrzegają po latach. To historia o samotności, o oswajaniu się ze starością, ale to również opowieść o współczesnych losach Polski. Napisana pięknym językiem, z niebanalną formą i narracją.
Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 24 sierpnia w plenerze za tyłami dawnego budynku Warsztatów Terapii Zajęciowych (ul. Ks. Sajny 4). Zapraszamy do rozmowy o książce „W skorupce orzecha” Iana McEwana.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.