W Gminnej Bibliotece Publicznej, w ramach projektu „Pomocna Biblioteka” rozpoczęliśmy profilaktykę zdrowia psychicznego. Młodzież szkolna z gminnych szkół odwiedza książnicę, aby posłuchać, obejrzeć i porozmawiać o zagrożeniach, a także jak im się przeciwstawić. Podstawowym celem warsztatów jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę i umiejętności potrzebne do podejmowania świadomych decyzji oraz radzenia sobie z różnymi wyzwaniami współczesności.
Warsztaty prowadzi p. Ludmiła Zielińska – psychoedukatorka, lektorka, studentka psychologii, przewodnicząca koła naukowego Neuropsychologii i członkini koła naukowego Psychologii Klinicznej i Psychoterapii w Społecznej Akademii Nauk.
Tematyka spotkań obejmuje trzy różne bloki tematyczne:
Korzyścią dla uczestników jest niewątpliwie zwiększenie świadomości poprzez poznanie zagrożeń i ryzyk oraz rozwój umiejętności komunikacyjnych i krytyczne myślenie.
Wsparcie emocjonalne i możliwość rozmowy o swoich problemach oraz budowanie poczucia bezpieczeństwa, kiedy mamy wiedzę o tym, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach pozwala lepiej radzić sobie z wyzwaniami. Ważne jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której młodzież będzie mogła dzielić się swoimi doświadczeniami i otrzymywać niezbędną pomoc.
Dodatkowo zapraszamy do skorzystania z oferty biblioteki polecając dostępną na dany temat literaturę.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.