Już wkrótce, w poniedziałek 2 czerwca o godzinie 18-tej, gościć będzie w naszej bibliotece Joanna Bator – jedna z najważniejszych polskich pisarek, laureatka prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike oraz kilku zagranicznych. Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie z pisarką, które poprowadzi dziennikarz Krzysztof Dynowski. Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w wypożyczalni dla dorosłych (tel. 508 677 581). Poniżej krótka notka o pisarce i jej twórczości.
Joanna Bator to polska pisarka, felietonistka i publicystka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim; ukończyła także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony był filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem. Do 2008 r. pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Pisarka i publicystka wykładała również w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Jest stypendystką Middlesex University w Londynie, a także New School of Social Research w Nowym Jorku. Jurorka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w latach 2012–2014. Od 2011 r. nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się głównie pisaniu.
Bator jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego jej pobytu w Japonii jest reportaż „Japoński wachlarz” (2004). W 2013 r. pojawił się na rynku zbiór esejów i felietonów „Rekin z parku Yoyogi”, zaś jesienią 2017 r. ukazała się jej pierwsza japońska powieść pt. „Purezento”.
Powieść „Piaskowa Góra” (2009) przyniosła autorce sukces w Polsce i za granicą, a ugruntowała go następna – „Chmurdalia” (2010). Kolejna powieść „Ciemno, prawie noc” w 2013 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką „Nike”. Następnie Bator opublikowała esej intymny pt. „Wyspa Łza” (2014) – a w 2020 r. „Wyspa Łza od nowa” – oraz powieści „Rok Królika” (2015) i „Gorzko, gorzko” (2020), wreszcie zbiór opowiadań „Ucieczka niedźwiedzicy” (2022). Wkrótce, w czerwcu 2025, ukaże się nowa książka „W moje strony. Trzy wyprawy w stronę wyobraźni, współczucia i troski”, w której pisarka odsłoni kulisy swojego warsztatu.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.