15.11.2024r. w naszych Bibliotekach gościł p. Marcin Przewoźniak, autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Baśka i Maks – język polski nie z tej ziemi”, „Przepraszam, czy tu straszy?”, „Kłopoty? Są koty!” oraz „Ostatni trop Kopernika”.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Filii w Baniosze, a uczestniczyły w nim klasy 6 A i 6 B ze Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej. Poznaliśmy książkę „Baśka i Maks – język polski nie z tej ziemi”, opowiadającej o rodzeństwie, które ma wrażenie, że rodzice czasem mówią dziwnym, skomplikowanym językiem, prawie jak kosmici. Co może oznaczać „ubrać się na cebulkę” lub „wstać lewą nogą”? Wspólnie z autorem, dzieci rozmawiały na temat związków frazeologicznych oraz jak możemy się nimi bawić w życiu codziennym. Dla przykładu, uczniowie rozwiązali krótki test, który okazał się świetną zabawą z mnóstwem śmiechu. Na koniec spotkania padło sporo pytań o twórczość autora, ile trwa napisanie jednej powieści, do której ma największy sentyment lub jakie książki lubi czytać prywatnie.
Na spotkanie w Górze Kalwarii przybyły kl. III A z Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz kl. III C ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księcia Janusza. Uczniowie chętnie zapoznali się z książkami autora, głównie z pozycją „Przepraszam, czy tu straszy?”, a nasza rozmowa dotyczyła przede wszystkim duchów. Czy duchy istnieją, czy się ich boimy oraz jakie duchy można spotkać- o tym opowiadał nam p. Marcin. Mieliśmy okazję dowiedzieć się m.in. kogo dawniej nazywano łapiduchem oraz jak duchy piją mleko. Wszyscy uczniowie chętnie wzięli udział w zabawie, która polegała na szukaniu duchów ukrytych w słowach. Nie zabrakło oczywiście pytań do autora oraz kolejki po autograf.
Dziękujemy za fantastyczne spotkania!
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.