28.03.2023r. gościliśmy w Bibliotece specjalnego gościa, p. Joannę Jagiełło- autorkę książek dla dzieci, młodzieży, ale także dorosłych. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Kawa z kardamonem” została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011. Za „Jak ziarnka piasku” otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY „Książka roku 2018”.
Na wszystkich spotkaniach p. Joanna przybliżyła nam etapy powstawania książki. Dzieci odpowiadały, co trzeba zrobić, aby być pisarzem. Oprócz tego poznaliśmy rożne książki napisane przez p. Joannę oraz omawialiśmy tematy, które są w nich opisywane. Między innymi dowiedzieliśmy się, jak ważne jest spełnianie marzeń i dążenie do postawionych sobie celów.
Z klasą I i III ze Szkoły Podstawowej nr 1 autorka rozmawiała o pamiętnikach. Dzieci opowiadały o tym, czy same piszą pamiętniki, co w nich opisują i co daje nam pisanie dziennika. W pamiętnikach opisujemy nasze uczucia, przeżycia, podróże i przygody, ale możemy także w nim rysować, co pozwoli nam przelać nasze uczucia na papier. Poznaliśmy także Amelkę- bohaterkę książki pt. “Pamiętnik Czachy” oraz jej niesamowite przygody.
Następnie odwiedziły nas dzieci z przedszkola Bajkowy Zakątek. Wspólnie z autorką przypomnieliśmy sobie zasady panujące w bibliotece, a późniejszym tematem spotkania były książki detektywistyczne. Dobry detektyw powinien być wyposażony w lupę, aby dokładnie oglądać pozostawione ślady, a także korzystać z wielu wskazówek, żeby rozwikłać zagadkę. Poznaliśmy książeczkę pt. “Różowe babeczki”, w której głównym bohaterem jest detektyw Lucjan Zagadka, a w śledztwach pomaga mu córka Lusia. Oboje muszą m.in. rozwikłać zagadkę, kto podmienił babeczkowy krem na ciastolinę.
Ostatnie spotkanie odbyło się w Filii w Baniosze, a uczestniczyły w nim klasy I A i I B ze Szkoły Podstawowej w Baniosze. Znaczna część spotkania poświęcona była zagadkom detektywistycznym, które starają się rozwikłać bohaterowie serii książek „Biuro śledcze Trop Secret”. Dzieci dowiedziały się, czym wyróżnia się kryminał oraz wcielili się w postać detektywów i razem z autorką starali się rozwikłać zagadki. Na koniec nie zabrakło także pytań. Pierwszaki pytały między innymi o ilość czasu poświęconego na napisanie książki oraz czy w każdej książce można znaleźć jakieś zwierzę.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.