Spotkanie DKK dla dzieci z książką “Chłopiec, kret, lis i koń”

Data publikacji: 22/03/2022

W poniedziałek podczas Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży spotkaliśmy się w wyjątkowo dużym gronie. Tym razem omawialiśmy niesamowitą książkę pt. “Chłopiec, kret, lis i koń” autorstwa Charliego Mackesy. Jest to fascynująca historia przyjaźni, ale także lekcja życia. Autor jest znanym brytyjskim rysownikiem i ilustratorem, więc nikogo nie powinno zdziwić, że książka, która wyszła spod jego ręki jest połączeniem pięknej opowieści z ilustracjami, które niekiedy wyrażają więcej niż słowa. Żyjemy w kulturze wizualnej, zewsząd otaczają nas obrazy. Mackesy pokazuje nam, że nie muszą one być tylko dodatkiem do tekstu, mogą też mieć niesamowitą siłę przekazu.

Uczestnicy mieli za zadanie podczas czytania zwracać uwagę na ilustracje. Dla osób, które nie mają w zwyczaju przyglądać się szacie graficznej zawartej w książce było to nie lada wyzwanie, dzięki temu okazało się również, że bez ilustracji omawiana przez nas książka traci swój urok i nie jest tak wciągająca.

Poznaliśmy różne typy osobowości: ekstrawertycznego kreta, lisa introwertyka oraz ambiwertycznego konia. Każda z tych postaci jest inna i ma swój bagaż doświadczeń, ale dzięki otwartości i zrozumieniu udaje im się zaprzyjaźnić. Uczestnicy zapoznali się z charakterystyką typów osobowości, ich silnymi i słabymi cechami. Ustaliliśmy, że każdy człowiek jest inny, niektórym potrzeba więcej czasu by się otworzyć, nie należy oceniać książki po okładce. W ramach utrwalenia informacji każdy z uczestników miał za zadanie przyporządkować do typu osobowości wylosowaną przez siebie cechę charakteru, lub sposób zachowania.

Na kolejnym spotkaniu 25.04.2022 o godzinie 17:00, będziemy omawiać książkę Barbary Kosmowskiej pt. “Buba”.