Spotkanie DKK dla dzieci z książką “Marzycielki”

Data publikacji: 26/10/2021

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Dzieci i młodzieży. Tym razem zapoznałyśmy się z książką napisaną przez Jessie Burton  pod tytułem “Marzycielki”, która powstała na motywach baśni “Stańcowane pantofelki” autorstwa Braci Grimm.

Podczas każdego spotkania zapoznajemy się z innym gatunkiem literackim, tym razem na naszym warsztacie pojawiła się powieść społeczno-obyczajowa. Zaprezentowana książka jest świetnym przykładem tego gatunku – jej celem jest wierne oddanie rzeczywistości przy uwzględnieniu problemów społecznych, ekonomicznych, obyczajowych i światopoglądowych. Poznajemy w niej 12 niesamowitych księżniczek lecz trudno szukać tu księcia, natomiast młode odważne i zaradne kobiety stają do walki o swoją niezależność. Ta fantastyczna baśń porusza niezwykle trudne tematy jak żałoba czy emancypacja.

Uczestniczki spotkania były oczarowane przedstawionymi w książce postaciami i każda z nich znalazła w sobie cechy charakteru lub umiejętności, które posiadały książkowe księżniczki. Dyskusja dotyczyła nie tylko zachowania króla i skomplikowanych losów bohaterek, ale także sytuacji kobiet zamieszkujących baśniowe królestwo, które w przeciwieństwie do nas nie mogły się uczyć ani spełniać zawodowo. Na koniec ustaliłyśmy, że równouprawnienie jest istotne na każdej płaszczyźnie życiowej i że nie powinno być odgórnego podziału na to czym kto może się zajmować.

Kolejne spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży już 29 listopada.