Spotkanie DKK dla dzieci z książką “Pionierzy, czyli…”

Data publikacji: 04/03/2022

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży. W tym miesiącu rozmawialiśmy na temat książki Marty Dzienkiewicz pt. “Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”. Opisano w niej znanych i mniej znanych Polaków i Polki, którzy mieli duży wpływ na historię świata, dokonali niezwykłych odkryć i stworzyli niesamowite wynalazki. Zapoznaliśmy się z historią między innymi Marii Skłodowskiej-Curie, Kazimierza Funka, Heleny Rubinstein czy Kazimierza Michałowskiego.

Podczas rozmowy poruszone zostały zagadnienia ważne i zwracające uwagę młodych czytelników, takie jak umieszczenie na kartach książki biografii niejakiego Jana z Kolna, choć nie ma dowodów, że był Polakiem, a w samej książce zaznaczono, że nie wiadomo nawet, czy istniał. Ponadto część czytelniczek poruszona była sposobem opisu kobiet, który w porównaniu do opisów mężczyzn był lakoniczny i stereotypowy. Jednogłośnie uznano jednak, że warto było przeczytać książkę, by dowiedzieć się fantastycznych wyczynach naszych rodaków.

Ilustracje w książce nie oddawały w pełni rzeczywistego wyglądu opisanych bohaterów, w związku z tym uczestnicy spotkania bardzo entuzjastyczne podeszli do wykonania zadania polegającego na dopasowaniu do zdjęć prawidłowych nazwisk i dokonań. Okazało się to nie lada wyzwaniem, ale również świetną zabawą.

Serdecznie zapraszamy 21.03. na kolejne spotkanie DKK dla Dzieci i Młodzieży, podczas którego rozmawiać będziemy o książce Charlie Mackesy pt “Chłopiec, kret, lis i koń”.