Spotkanie DKK z książką “Genialna przyjaciółka”

Data publikacji: 25/11/2021

Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omówiłyśmy “Genialną przyjaciółkę”  Eleny Ferrante.

Zachęcone dobrymi recenzjami i ogromną popularnością tej pozycji wśród naszych czytelniczek spodziewałyśmy się lektury, może nie lekkiej, ale przyjemnej. W końcu Neapol, włoskie emocje i namiętności… Nic z tych rzeczy. Autorka książki (lub autor bo nie wiadomo kto się kryje pod pseudonimem literackim) napisała książkę ciężką i dołującą. Na pierwszym tle książki jest relacja niezwykłej przyjaźni dwóch dziewczynek z biednych włoskich rodzin, z których jedna z nich Elena, dzięki ciężkiej pracy dokonuje awansu społecznego poprzez wyniki w szkole i kontynuowanie edukacji aż do poziomu studiów, druga zaś mimo ewidentnie dużej inteligencji nie może rozwinąć swojego geniuszu.

Jednak to na co przede wszystkim zwróciły uwagę nasze Klubowiczki to wyzierająca z każdej strony ogromna przemoc. I przemoc najgorsza, czyli codzienna, domowa, między sąsiadami, braćmi, kolegami, między kobietami, między rodzicami a dziećmi. Przemoc słowna i fizyczna. Przemoc, którą bohaterowie książki przyjmują jako coś naturalnego, nie wstydzą się jej i nie widzą w niej nic złego. Uczestniczą w niej i ją kontynuują. Tylko jeden z bohaterów był inny: pomagał żonie w zajmowaniu się dziećmi, woził w wózku przed blokiem, pomagał w sprzątaniu, był czuły i ciepły dla swojej żony. Był inny, był poetą.

“Genialna przyjaciółka” to pierwszy tom cyklu neapolitańskiego, który jedna z naszych klubowiczek przeczytała cały. W kolejnych tomach Elena i Lili nie tracą ze sobą kontaktu, chociaż coraz bardziej oddalają się od siebie. Zamiast dziewczynek spotykamy już kobiety, obciążone doświadczeniami nieudanych związków, narodzonych dzieci, upadających marzeń i wciąż pojawiających się nowych.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 13.12 o godz. 17 w Czytelni Biblioteki. Porozmawiamy o książce Olgi Tokarczuk “Opowiadania bizarne”