Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawiałyśmy o naszych wrażeniach z lektury książki Zhang Pam C “Ile z tych gór złota”.
Tytułowe góry złota to zachodnia cześć Ameryki podczas gorączki złota w XIX wieku. Autorka oddaje tu głos azjatyckim imigrantom i przedstawia świat daleki od “american dream”.
Świat w którym przyszło żyć Ba i jego rodzinie to świat, gdzie rządzi ludzkie okrucieństwo i chęć zysku, a bohaterowie są zmuszeni prowadzić nieustanną walkę o przetrwanie. Wciąż w podróży, przeganiani z miejsca w miejsce, marzyli o złocie które da im bogactwo i szczęście, a z każdym kolejnym postojem spadali coraz niżej w drabinie społecznej. Ich odmienność odpycha ich od górniczych społeczności – są wyśmiewani, pogardzani, oszukiwaniu przy wypłacie za pracę.
Autorka w opowieści o rodzinie Ba wielokrotnie stawia pytanie o “dom” – czym on jest, co sprawia, że dom jest domem? Ba choć ma azjatyckie rysy urodził się na tym terenie, ale wcześnie osierocony, został wychowany w społeczności Indian. Każdy bierze go za kogoś innego, na podstawie jego rysów twarzy. Również jego żona.
Głównych bohaterów książki poznajemy w momencie rozpadu rodziny – owdowiały ojciec i jego dwie małoletnie córki żyją na skraju ubóstwa poza pobliską osadą, poza jej społecznością. Po śmierci ojca dzieci próbują pogrzebać go zgodnie z jego wolą a jednocześnie tradycją, której nie znają. Pozostawione same w wieku 12 i 11 lat, wyjęte spod prawa, muszą przetrwać.
Zhang Pam C w swojej debiutanckiej książce stawia trudne pytania o prawdziwą cenę złota – dla ludzi i zwierząt, dla przyrody, dla relacji rodzinnych, dla rdzennych mieszkańców tych terenów.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 21 marca, w Światowy Dzień Poezji, będziemy rozmawiać o biografii oraz twórczości Wisławy Szymborskiej. Zapraszamy
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.