Spotkanie DKK z książką Karoliny Bednarz “Kwiaty w Pudełku”

Data publikacji: 01/09/2019

W poniedziałek 16.09 spotkaliśmy się aby porozmawiać o naszych wrażeniach po przeczytanej lekturze. Książka wywołała gorącą dyskusję między uczestniczkami DKK, o to czy możemy oddzielić zachwyt nad muzyką i sztuką Japonii, od sposobu w jaki traktowane są Japonki?

Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele pozycji na temat Japonii. Jednak książka autorstwa Karoliny Bednarz „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” jest szczególna, ponieważ w centrum uwagi stawia kobiety. Co ważne, autorka nie gloryfikuje tego kraju, a historie w niej opisane dotyczą kobiet.

Zazwyczaj dociera do nas lukrowany obraz Kraju Kwitnącej Wiśni – za sprawą sushi i japońskich rytuałów pielęgnacji twarzy wydaje nam się, że zaczynamy cokolwiek rozumieć ze skomplikowanej kultury Japończyków. Jednak wszystko jest o wiele bardziej złożone, a wyrafinowanie często zaczyna się od okrucieństwa i przemocy.

Reportaż Karoliny Bednarz odsłania przed czytelnikiem wstydliwe tajemnice, które w dużej mierze dotyczą pozycji kobiet, przemocy i dyskryminacji usankcjonowanej kulturowo i społecznie akceptowalnej. W Polsce też istnieje problem przemocy i braku systemowego wsparcia, jednak u nas przemoc nie wynika z konstruktu tożsamości, jak bywa to w Japonii. Autorka pokazuje jak Japonki, uwikłane w powinności wobec rodziny, dzieci i pracodawcy, społeczeństwa oraz narodu, nie mają już przestrzeni dla nich samych, bo ogrom oczekiwań jest przytłaczający.

Dla wielu osób zakochanych w Kraju Kwitnącej Wiśni obraz sytuacji kobiet może stanowić kubeł zimnej wody gdyż pokazuje Japonię jako państwo wielu głęboko zakorzenionych problemów, których trudno będzie się wyzbyć. To niewątpliwie publikacja o wydźwięku feministycznym – jakże ważny głos w dyskursie o Japonii.