W poniedziałkowe popołudnie spotkaliśmy się w bibliotece aby porozmawiać o wrażeniach po lekturze książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Komeda. Osobiste życie jazzu”.
Biografia genialnego jazzmana i ilustratora muzycznego filmów, kompozytora kołysanki Rosemary”s Baby spodobała się uczestnikom Dyskusyjnego Klubu Książki, choć nie każdemu przypadł do gust styl pisania autorki, nieco suchy i oszczędny. Trzeba przyznać, że autorka wykonała ogromną pracę dokumentalisty. Odtworzyła losy rodziny i samego bohatera, co nie było łatwe, ponieważ Komeda nie pisał pamiętników, był oszczędny w udzielaniu wywiadów, niewiele mówił o sobie. Dlatego też w książce jest bardzo szeroko opisane tło, środowisko w jakim obracał się Komeda, co pozwala nam lepiej zrozumieć artystę. Świetnie opisane zostało to, w jakim sposób powstało i jak się rozwijało Jazz Jamboree, jak muzycy jazzowi powoli zdobywali sławę, rozgłos międzynarodowy i pieniądze i jak, przez cały czas pracy z tą muzyką, się świetnie rozwijali. Dodatkowo, w książce można znaleźć fragmenty, które opisują absurdy Polski lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to utalentowani muzycy grali na wypożyczanych, zepsutych instrumentach, bo nowych w sklepach zwyczajnie nie było.
Autorka stara się zachować dystans emocjonalny wobec muzyka, opisać go jak reportażysta. Ale nie przez całą książkę jej się to udaje. Uczestniczki zgodnie uznały, że w temacie dotyczącym żony muzyka, osoby o trudnym, władczym i konfliktowym charakterze, jej opis był jednoznacznie negatywny. Również w zakończeniu historii widać emocje autorki książki.
Nasza rozmowa była dopiero wstępem do spotkania z autorką książki Magdaleną Grzebałkowską.
Na spotkanie i rozmowę z sama autorką zapraszamy 19.03. o godz. 18.00 w czytelni biblioteki. Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.