Spotkanie DKK z książką Mariusza Urbanka “Makuszyński.O jednym takim, któremu ukradziono słońce”

Data publikacji: 16/04/2019

15.04 2019 spotkaliśmy się aby porozmawiać o kolejnej biografii Mariusza Urbanka. W zeszłym roku omówiliśmy biografię Broniewskiego. Teraz przyszedł czas na postać Kornela Makuszyńskiego.

Książka „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” to znakomita biografia wybitnego pisarza, autora wielu rozpoznawalnych tytułów, którego PRL skazał na upokorzenie, zapomnienie i biedę. Autor nie godził się na kompromisy, stając się reliktem minionej epoki. W 1951 roku jego powieści znalazły się na liście książek „ideologicznie szkodliwych”. Mimo starań komunistów aby skazać Makuszyńskiego na damnatio memoriae,  kolejne pokolenia zaczytywały się Szatanem z siódmej klasy i przeżywały przygody panny z mokrą głową wbrew głosom przed- i powojennych krytyków. Próby czasu nie przetrwała jednak  dorosła  twórczość pisarza.

Mariusz Urbanek w sposób interesujący i stosunkowo wyczerpujący przedstawił zarówno istotne elementy z życia pisarza jak i jego twórczości. Zaprezentował przy tym  sporo anegdot i ciekawostek z jego życia. Przy okazji autor odmalował tło kolejnych epok skomplikowanej historii Polski, w których żył (i tworzył) Makuszyński: Polski pod zaborami, II RP, Polski pod okupacją i czasów komunizmu.