Spotkanie DKK z książką “Opowiadania bizarne”

Data publikacji: 14/12/2021

Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omówiłyśmy “Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk

Zbiór opowiadań wydanych w 2018 podejmuje bardzo różnorodną tematykę, od opowiadań przenoszących nas do XVI wieku aż do historii na granicy fantastyki. Autorka przedstawia w nich ogromną różnorodność światów, ale w każdym widać jej specyficzny styl i język. Tokarczuk potrafi w niezwykle subtelny sposób podjąć ważne tematy. Dlaczego subtelny? Bo daje czytelnikowi przeogromne pole do własnej interpretacji.

O każdym z opowiadań można mówić długo, bo w każdym od maleńkiego fragmentu  jak np. szwu w skarpetkach z opowiadania „Szwy”, autorka zaczyna tworzyć a właściwie tkać refleksyjne historie, pełne niedopowiedzeń. W opowiadaniach „Zielone Dzieci”, „Transfugium” czy „Góra Wszystkich Świętych” autorka pokazuje, że jesteśmy częścią natury i o naszej wewnętrznej potrzebnie złączenia się z nią.

Co ważne, w opowiadaniach liczy się każde słowo, bo każde z nich ma swoją należną wagę i znaczenie. Warto czytać zbiór “Opowiadania bizarne” w jak największym skupieniu. Każde z opowiadań skłania do refleksji: nad światem, który nas otacza, nad człowiekiem oraz nad wykreowaną w książce rzeczywistością.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 17.01 o godz. 17 w Czytelni Biblioteki. Porozmawiamy o książce Kristin Hannah “Słowik”