Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omówiłyśmy “Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk
Zbiór opowiadań wydanych w 2018 podejmuje bardzo różnorodną tematykę, od opowiadań przenoszących nas do XVI wieku aż do historii na granicy fantastyki. Autorka przedstawia w nich ogromną różnorodność światów, ale w każdym widać jej specyficzny styl i język. Tokarczuk potrafi w niezwykle subtelny sposób podjąć ważne tematy. Dlaczego subtelny? Bo daje czytelnikowi przeogromne pole do własnej interpretacji.
O każdym z opowiadań można mówić długo, bo w każdym od maleńkiego fragmentu jak np. szwu w skarpetkach z opowiadania „Szwy”, autorka zaczyna tworzyć a właściwie tkać refleksyjne historie, pełne niedopowiedzeń. W opowiadaniach „Zielone Dzieci”, „Transfugium” czy „Góra Wszystkich Świętych” autorka pokazuje, że jesteśmy częścią natury i o naszej wewnętrznej potrzebnie złączenia się z nią.
Co ważne, w opowiadaniach liczy się każde słowo, bo każde z nich ma swoją należną wagę i znaczenie. Warto czytać zbiór “Opowiadania bizarne” w jak największym skupieniu. Każde z opowiadań skłania do refleksji: nad światem, który nas otacza, nad człowiekiem oraz nad wykreowaną w książce rzeczywistością.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 17.01 o godz. 17 w Czytelni Biblioteki. Porozmawiamy o książce Kristin Hannah “Słowik”
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.