Spotkanie DKK z książką “Rudowłosa”

Data publikacji: 30/09/2020

Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o „Rudowłosej” noblisty Orhana Pamuka. Dla części czytelniczek było to pierwsze spotkanie z tym Autorem, który w omawianej książce podejmuje temat mitów we współczesnych realiach Stambułu

Książka przedstawia historię Cema – nastolatka z inteligenckiej rodziny, którego ojciec, aktywista polityczny, odsiaduje wyrok w więzieniu. Wychowywany przez matkę 17-letni Cem, spragniony ojcowskiej miłości, przelewa swoje uczucia na mistrza Mahmuta, z którym kopie studnię w miejscowości Ongoren, w pobliżu Stambułu.

„Rudowłosa” to spokojnie tocząca się historia o miłości i namiętności, relacjach z najbliższymi, odwołująca się do mitów i legend. Ukazana pięknym językiem, klimatyczna i emocjonalna. Napisana tak, że nawet czytanie przez 100 stron o kopaniu studni jest pasjonujące i wciągające.

Pamuk , jak w wielu swoich książkach zderza Wschód z Zachodem. Tym razem za pośrednictwem dwóch mitów – mitu Edyta, o synu który zabił ojca, oraz legendy z kultury wschodu -Rostama i Sohraba, w którym to ojciec zabija syna.  Niezwykła, w swojej wieloznaczności, proza Pamuka, w której powolnie płynąca akcja jest jedynie tłem do rozważań na temat życia, stopniowo sprawia, że losy Edypa, Rostama i Cema splatają się ze sobą.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 19.10 o godz. 17.00. Porozmawiamy o książce “Aleja Tajemnic” Johna Irvinga.  Serdecznie zapraszamy po odbiór książek, ze specjalnej puli dla uczestników DKK