18 listopada spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było powieści amerykańskiego pisarza Antony’ego Doerra pt. „Światło, którego nie widać”, wyróżnionej w 2015 roku Nagrodą Pulitzera.
Akcja toczy się w Europie w czasie II wojny światowej. Autor przeplata losy niewidomej Francuzki, dziewczynki o imieniu Marie-Laure, mieszkającej przed wojną wraz z ojcem w Paryżu, i Wernera Pfenniga, osieroconego chłopca z górniczego miasteczka w Niemczech. Oboje pełni pasji – ona młodziutka przyrodniczka, niemal wychowana w Muzeum Historii Naturalnej, gdzie pracował jej ojciec; on – oczarowany magią radia, genialny nastoletni ekspert w budowaniu i naprawianiu urządzeń. Ich wrażliwość, pasja i wola życia zderzają się z machiną wojenną.
Bohaterem powieści jest także unikatowy brylant zwany „Morze Ognia”; jego symbolika i prawdopodobna moc nabierają na znaczeniu, gdy wokół, w ostrzeliwanej twierdzy Saint- Malo, rozlewa się prawdziwe morze ognia.
Książka otwiera szerokie pole do dyskusji – dla jednych oszałamiająca, piękna i autentyczna, dla innych nierzeczywista, powierzchowna, nazbyt magiczna – było to zatem ciekawe i wartościowe spotkanie. Kolejny raz widzimy się 13 grudnia, wówczas porozmawiamy o „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michała Rusinka.
A dzisiaj ujawniamy się😊, na załączonym zdjęciu jesteśmy prawie w komplecie.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.