Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Data publikacji: 23/04/2021

Dziś, 23 kwietnia, jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy film, w którym zapraszamy do wysłuchania wiersza K.K.Baczyńskiego w interpretacji Iwony Dmochowskie.

Rok 2021 obfituje w wiele literackich rocznic, m.in jest to rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który urodził się dokładnie sto lat temu, 22 stycznia 1921 roku.  Baczyński to jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Młody poeta, który zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku,  pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań.

Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich  warto przypomnieć właśnie o prawach autorskich i domenie publicznej:

Domena publiczna (ang. public domain) – w najwęższym znaczeniu twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora, bez względu na istnienie spadkobierców. Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przeszła do Domeny Publicznej w 2014 roku. Dzięki temu możemy czytać wiersze Poety na stronie Wolne Lektury lub Polona.