Podczas tegorocznych wakacyjnych warsztatów rękodzieła dzieci uczyły się nowych dla siebie technik pracy lub doskonaliły te już wcześniej poznane.
Staramy się przekazywać dzieciom nawyki proekologiczne, w miarę możliwości wykorzystując materiały z recyklingu.
Pierwszego dnia własnoręcznie tworzyliśmy koszyki z papierowej wikliny. Wykorzystaliśmy do tego stare gazety (najlepiej nadają się dzienniki) i patyczki do szaszłyków. Gdy już opanowaliśmy zakręcanie rolek, przystąpiliśmy do zaplatania wiklinowych koszyczków, które pomalowaliśmy na biało. Gotowe koszyczki dzieci udekorowały kolorowymi kwiatami z papieru wykonanymi metodą origami.
Kolejnego dnia doskonaliliśmy umiejętności szycia. Mimo plączących się nitek i samoistnie powstających supełków dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Z kawałków filcu powstały maski- kotki, których można użyć w czasie drzemki. Wszystkie elementy zostały zaprojektowane i własnoręcznie zszyte przez uczestników.
Na ostatnich zajęciach dzieci zapoznały się z haftem ręcznym. Dla wszystkich uczestników było to nowe doświadczenie i wymagało dużo cierpliwości, ale efekty warte były wysiłku. Każdy na swoim tamborku wykonał uroczą zakładkę do książki. Ćwiczyliśmy m.in. przeplatanki, ścieg- fastrygę i węzły francuskie. Uczestnicy wyszywali słodkie wisienki, piękne trójwymiarowe róże, dwukolorowe serduszko oraz drobne kwiatuszki.
Nasze zajęcia cechuje powrót do niemalże zapomnianych już technik rękodzielniczych, które spodobały się naszym uczestnikom i liczymy na to, że stały się dla nich inspiracją do dalszego rozwoju tych umiejętności.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.