W tym tygodniu spotykaliśmy się w ramach wakacyjnych zajęć z robotami Photon. Ścigaliśmy się, rozwiązywaliśmy zadania i tworzyliśmy historie Benia oraz Ciastka.
Na początku uczestnicy zapoznali się z możliwościami aplikacji Edu Photon na trzech poziomach – podstawowym, średniozaawansowanym i ekspert. Najwięcej możliwości daje nam poziom ekspert, dlatego kolejne zadania były wykonywane już na tym najwyższym poziomie. Nasi uczestnicy mieli poprowadzić robota m.in: przez wszystkie pola na których umieszczone są drzewa, wydając okrzyk zachwytu na każdym z nich albo przejść przez wszystkie zielone pola skręcając tylko w lewą stronę. Korzystaliśmy również z kart orientacyjnych aby przygotować wyścig robotów. Przy prawidłowo ustawionych komendach roboty szły „łeb w łeb” przez całą planszę i dopiero tuż przed metę Benio ustąpił miejsca Ciastkowi.
A kim są Ciastek i Benio? To bohaterowie historii przygotowanych przez dwie grupy uczestników. Dzięki nim nagle znaleźliśmy się w abstrakcyjnym świecie lądujących awaryjnie rakiet kosmicznym, które do naprawy potrzebują śluzu żaby oraz karmelowego lizaka czy ciasteczkowego ludzika, któremu w piekarni upieczono nową nogę.
Podczas zajęć z podstaw kodowania przyświecała nam zasada „nauka przez zabawę”. Programowanie świetnie ćwiczy cierpliwość oraz logiczne myślenie. Tu trzeba kombinować, szukać nowych ścieżek, łączyć polecenia i weryfikować czy są one skonstruowane prawidłowo. A do tego eksperymentować i nie bać się tego!
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.