W tym tygodniu, spotykaliśmy się w ramach wakacyjnych zajęć z robotami Photon. Rozwiązywaliśmy zadania na różnych poziomach trudności oraz ścigaliśmy się na podwójnych planszach.
Na początku uczestnicy zapoznali się z możliwościami aplikacji Edu Photon na trzech poziomach – podstawowym, średniozaawansowanym i ekspert. Najwięcej możliwości daje nam poziom ekspert, dlatego kolejne zadania były wykonywane już na tym najwyższym poziomie. Drugiego dnia nasi uczestnicy mieli poprowadzić robota przez plansze zgodnie z poleceniami m.in:
Każdego dnia zajęć podnosiliśmy uczestnikom poprzeczkę. W czwartek zadaniem było poprowadzenie robotów przez dwie plansze o różnych wielkościach pól. Zadania były ułożone w formie historii, którą należało przetłumaczyć na język kodowania i poprowadzić robota np.” Kwa,kwa! Słyszysz z oddali i zaciekawiony podążasz za tym dźwiękiem. Kaczka z młodymi zgubiła się w lesie i nie może znaleźć drogi do zagrody/kurnika. Pomóż im przejść. W trakcie drogi młode kaczuszki się rozbiegły i musisz przejść przez wszystkie pola na dużej planszy, żeby je złapać i zagonić do zagrody/kurnika. Po całej tej gonitwie odpocznij w cieniu gadającego grzyba. Gdy słyszysz opowieści o pięknym grzybowym miasteczku, to chcesz je zobaczyć. Postaraj się, aby to była podróż bez przygód. Omiń wszystko co może odwrócić twoją uwagę od spokojnego spaceru do miasteczka.”
Podczas zajęć z podstaw kodowania przyświecała nam zasada „nauka przez zabawę”. Programowanie świetnie ćwiczy cierpliwość oraz logiczne myślenie. Gdy droga robota się wydłuża, ciąg komend również jest bardzo długi, to uczy skupienia i koncentracji uwagi. Tu trzeba kombinować, szukać nowych ścieżek, łączyć polecenia i weryfikować czy są one skonstruowane prawidłowo. A do tego eksperymentować i nie bać się tego!
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.