Czerwcowe spotkania z książką

Data publikacji: 27/06/2023

02.06.2023r. gościliśmy w Bibliotece dwie grupy przedszkolne z Samorządowego Przedszkola Integracyjnego w Górze Kalwarii. Wizytę rozpoczęliśmy od wspólnego zwiedzania Oddziału dla dzieci, gdzie dowiedzieliśmy się, co można robić w bibliotece oraz jakie panują tutaj zasady. W dziale książek młodzieżowych przedszkolaki miały okazję zapoznać się z komiksami i literaturą popularnonaukową. Poznaliśmy także inne biblioteczne zbiory: książki największe, najmniejsze, najdłuższe i najgrubsze oraz odgadywaliśmy wiosenne zagadki. Następnie dzieci z grupy Smerfów wysłuchały książeczki pt. “Kocham cię całym sercem” i wykonały misie. Grupa Rybek wysłuchała książki “Rycerz, który nie chciał walczyć”, a po tym wykonała pracę plastyczną- smoki.

W poniedziałkowy poranek 5.06 przywitaliśmy uczniów klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 2. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego zwiedzania Oddziału dla dzieci. Dowiedzieliśmy się jak należy zachowywać się w bibliotece, oraz jakie są zasady korzystania z księgozbioru. Dzieci zapoznały się z serią książek do nauki samodzielnego czytania, a w dziale młodzieżowym miały okazję zapoznać się z komiksami i literaturą popularnonaukową. Następnie dzieci mogły się wykazać znajomością bajek podczas odgadywania zagadek. Uczniowie wysłuchali książki  “Wielkie marzenie małego krecika” oraz wykonały tematyczną pracę plastyczną.

W środę 7.06 gościliśmy uczniów klasy IIa ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wizytę rozpoczęliśmy od wspólnego zwiedzania Oddziału dla dzieci. Dowiedzieliśmy się jak należy zachowywać się w bibliotece, oraz jakie są zasady korzystania z księgozbioru. Dzieci zapoznały się z serią książek do nauki samodzielnego czytania, a w dziale młodzieżowym miały okazję zapoznać się z komiksami i literaturą popularnonaukową.Uczniowie wysłuchali części książki detektywistycznej z serii przygód Biura Detektywistycznego Lessiego i Mai – “Tajemnica biblioteki”. Aby dowiedzieć się, kto kradł książki z biblioteki, uczniowie mieli za zadanie dopasować ilustracje do pustych miejsc, a następnie wszyscy wspólnie dokończyliśmy historię.

We wtorek 13.06. odwiedziła nas grupa Motylków z Samorządowego Przedszkola nr 1. Było to nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami, więc dzieci mogły podzielić się swoimi planami wyjazdowymi. Tym razem nasze zajęcia dotyczyły emocji. Rozmawialiśmy o tym, jakie uczucia mamy w sercu i w jakich sytuacjach nam towarzyszą. Mówiliśmy także, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Dzieci wysłuchały książki pt. “Szympansik ma zły humor”, a następnie wykonaliśmy kolorowe pawie.

14.06. odbyło się spotkanie z grupą Słoneczek z Przedszkola Samorządowego nr 1. Rozmowę rozpoczęliśmy od przypomnienia, jak zachowywać się w bibliotece, by nie przeszkadzać innym użytkownikom. Wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle, następnie omówiliśmy cykl rozwoju motyla od jajeczka do dorosłego osobnika, a na zakończenie dzieci własnoręcznie wykonały wspaniałe, wielobarwne motylki z papieru.

Następnego dnia do biblioteki zawitały Żabki z Przedszkola Różowy Baranek. Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o pogodzie, chmurach i deszczu. Dzieci wysłuchały książki autorstwa Marshy Diany Arnold „Mogę wejść?”. Omawialiśmy emocje towarzyszące samotnemu spędzaniu burzy, jak strach czy smutek, ale też radość i spokój, kiedy podczas burzy jest się z kimś bliskim. Następnie dyskutowaliśmy o tym, jak ważna jest woda, zarówno dla zwierząt jak i roślin. Po rozmowie dzieci wykonały śliczną papierową łąkę, podlewaną przez deszczyk z latającej nad nimi chmurki.

02.06.2023r. gościliśmy w Bibliotece wycieczkę z Przedszkola Zuzia w Górze Kalwarii. Wizytę rozpoczęliśmy od wspólnego zwiedzania Oddziału dla dzieci, gdzie dowiedzieliśmy się, co można robić w bibliotece oraz jakie panują tutaj zasady. W dziale książek młodzieżowych przedszkolaki miały okazję zapoznać się z komiksami i literaturą popularnonaukową. Poznaliśmy także inne biblioteczne zbiory: książki największe, najmniejsze, najdłuższe i najgrubsze oraz odgadywaliśmy bajkowe zagadki. Następnie dzieci wysłuchały książeczki pt. “Złodziej opowieści” i wykonały ośmiornice.

Ostatnie spotkanie z książką w tym roku szkolnym odbyło się 21.06. z grupą Jeżyków z Przedszkola Różowy Baranek. Dzieci wysłuchały książeczki Anny Prudel “Modna żyrafa”, a następnie z zafascynowaniem wysłuchały kilku ciekawostek dotyczących budowy i zwyczajów żyraf. Na zakończenie dzieci wykonały własnoręcznie śliczne żyrafy.