Charytatywny Kiermasz Książki

Dobro powraca- tak zatytułowany jest  charytatywny internetowy bazarek na facebooku, na którym sprzedawane są różne fanty. Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Kalwarii połączyła siły z wolontariuszami z tej grupy i stworzyła akcję promującą czytelnictwo i bookcrossing, łącząc to z ideą pomagania.

Pomysł zorganizowania kiermaszu, pojawił się niejako przypadkiem, jako dodatkowy efekt akcji ekologicznej prowadzonej przez Bibliotekę, czyli „Drzewko za makulaturę”. Akcja polegała na przynoszeniu do biblioteki w terminie 21.03-31.05 makulatury i starych książek, za które uczestnicy otrzymywali voucher na sadzonkę. W ten sposób dostaliśmy od Czytelników dużo książek w dobrym stanie. Chcieliśmy dać im jeszcze jedną szansę na znalezienie nowego właściciela. Tak zrodził się pomysł wystawienia ich na kiermaszu.

Aby informacja o książkach, które chcą dostać „drugie życie” dotarła do jak największej ilości odbiorców poszukiwaliśmy partnerów do organizacji i promocji kiermaszu. Na terenie Góry Kalwarii bardzo aktywna jest nieformalna Grupa Misja Pomaganie, która prowadzi na facebooku Bazarek Dobro Powraca oraz organizuje zbiórki rzeczowe dla osób potrzebujących z terenu gminy. Drugim partnerem została Fundacja z Serca Ochotnego, na której konto wpłynęły środki pozyskane na obu kiermaszach. Dochód został przeznaczony na leczenie podopiecznej Fundacji – Anety Gmyz-Sasim.

Przygotowanie takiego wydarzenia wymagało dużych nakładów pracy i sami bibliotekarze nie daliby rady. Przed kiermaszem pracownicy biblioteki przyjmowali, segregowali i wyceniali książki, ale już sama obsługa stoiska i prowadzenie sprzedaży to praca wolontariuszy z grupy Misja Pomaganie oraz z Fundacji z Serca Ochotnego. Na czerwcowym kiermaszu było 4 wolontariuszy, zaś na wrześniowym stoisko obsługiwało 7 wolontariuszy.

Zdecydowaliśmy się  na zorganizowanie pierwszego kiermaszu podczas największej gminnej imprezy plenerowej czyli Święta Góry Kalwarii (15/16.06.2019), drugi zaś podczas I Święta Cydru (7.09.2019).

Charytatywny kiermasz Książki był całkowicie nowym przedsięwzięciem na terenie naszej gminy, ale sukces który odniósł utwierdził nas w przekonaniu, że warto na stałe wpisać go w kalendarz wydarzeń, nie tylko biblioteki, ale gminy.

Książki sprzedawane przez wolontariuszy, były w bardzo atrakcyjnych cenach (1zł-8zł), co zachęciło wiele osób do zrobienia większych zakupów. W efekcie wolontariusze sprzedali na pierwszym kiermaszu książki na kwotę 2800zł.

Drugi kiermasz okazał się jeszcze większym sukcesem. Darczyńcy przekazali nam ponad 3000 książek. Ustawienie ich pod bibliotecznym namiotem (3x3m) było niemożliwe. Zajęliśmy trzy razy większą powierzchnię, na 9 stołach rozstawiliśmy kilkadziesiąt skrzynek z książkami, a część i tak stała bezpośrednio na trawie. Kupującym to nie przeszkadzało. Przez 6 godzin  udało się sprzedać książki na kwotę 4582zł.

Kiermasze były ogromnym sukcesem, nie tylko finansowym Fundacji z Serca Ochotnego i Misji Pomaganie, ale również wizerunkowym biblioteki. Od wielu osób słyszeliśmy bardzo ciepłe słowa, że kiermasz jest wspaniałym pomysłem, i że są bardzo zadowoleni że w tak atrakcyjnych cenach mogli kupić tak wiele ciekawych książek.

Teraz jesteśmy wręcz zasypywani pytaniami o termin kolejnego kiermaszu i czy nadal przyjmujemy książki. Na oba pytania odpowiadamy twierdząco. Na następny kiermasz zapraszamy w czerwcu 2021, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną może on ulec zmianie.

Zapowiedź III Charytatywnego Kiermaszu Książki

Relacja z III Charytatywnego Kiermaszu Książki