Drzewko za Makulaturę

Akcja „Drzewko za makulaturę” powstała z myślą o promocji ekologii i recyklingu surowców takich jak papier. Wiele rzeczy, które wyrzucamy do śmieci, można jeszcze użyć, w formie pierwotnej lub przetworzonej. Jeśli mamy stare książki, które już się nie nadają do tego, aby je przekazać kolejnemu czytelnikowi (np. przynosząc do biblioteki w ramach akcji Charytatywny Kiermasz Książki ), warto je oddać w ramach akcji ekologicznej.

I edycja odbyła się w 2018 roku pod hasłem „100 sadzonek na 100-lecie” i była związana z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Tyle właśnie sadzonek trafiło do nowych właścicieli, aby ukwiecić i zazielenić ich ogrody. Rok później, w II edycji do wydania było już 150 sadzonek. Podobnie jak rok wcześniej, nasza inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem i na dwa tygodnie przez terminem zakończenia przyjmowania makulatury, skończyły się vouchery.

Akcja mogła zaistnieć dzięki współpracy z Referatem Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Górze Kalwarii, który w obydwu edycjach był sponsorem sadzonek. Aby wziąć w niej udział, należało w terminie od 21 marca do 31 maja 2019  dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii paczkę z makulaturą (stare książki i gazety) o minimalnej wadze 10 kilogramów. Każdej osobie był wydawany voucher na sadzonkę, której odbiór nastąpił 15.06.2019 w czasie Święta Góry Kalwarii.

Przy II edycji nawiązaliśmy też współpracę z Zespołem Szkół Gastronomicznych im. ppor. E Gierczak w Górze Kalwarii i część przyniesionej przez mieszkańców makulatury przekazaliśmy na zbiórkę uczniów. Książki, które otrzymaliśmy w ramach akcji zasiliły również Charytatywny Kiermasz Książki. Tu nawiązaliśmy współpracę z grupą „Misja Pomaganie”, której wolontariusze, na stoisku biblioteki, sprzedawali książki w atrakcyjnych cenach (od złotówki do ośmiu złotych).

Nasz akcja od początku cieszyła się sporą popularnością wśród mieszkańców.  Już kilka dni od jej startu zaczęli do nas przynosić paczki z makulaturą. Czytelnicy najczęściej przynoszą stare książki, których szkoda oddać tak po prostu do śmieci. Zdarzają się nawet perełki sprzed 1938 roku!

Cieszy nas, że akcja jest pozytywnie odbierana przez mieszkańców, zachęca do selektywnej zbiórki odpadów oraz nie niszczenia papieru z gazet i książek, które mogą być ponownie wykorzystane. W sposób symboliczny odwracamy proces, w którym powstaje papier-  zamieniamy książki i gazety ponownie na rośliny. Dlatego na stałe już wpisujemy „Drzewko za makulaturę” w kalendarz gminnych imprez i w 2021 roku ruszamy z kolejną edycją.