Domowa lekcja biblioteczna z brzydkim kaczątkiem

Data publikacji: 27/04/2020

BRZYDKIE KACZĄTKO

Przełom kwietnia i maja możemy zaobserwować zarówno majestatyczne łabędzie opiekujące się swoimi młodymi oraz kaczki prowadzące nad wodę rozkoszne pisklęta.

To idealny moment by poznać bliżej Brzydkie Kaczątko, a przy okazji zastanowić się nad otaczającą nas różnorodnością zarówno wśród zwierząt jak i ludzi.

Wolne lektury : https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/brzydkie-kaczatko/

O czym porozmawiać z dzieckiem:

• Kto wystąpił w bajce? Dlaczego wszyscy wyśmiewali się z Brzydkiego Kaczątka? Czy Brzydkie Kaczątko rzeczywiście było dzieckiem Mamy Kaczki? Gdzie Brzydkie Kaczątko szukało swojej rodziny?Kto pomógł Kaczątku zrozumieć, że nie jest kaczką? Dlaczego Brzydkie Kaczątko czuło się w bajce smutne i opuszczone?

• Rozmawiamy o tym że każdy z nas jest inny, a fakt, że ktoś jest inny nie znaczy, że jest gorszy. Wszyscy mamy takie same prawa, bez względu na nasz wygląd. Wszyscy mamy prawo być szczęśliwi.

Zabawa:

• Do zabawy wykorzystujemy sylwety bohaterów: nazywamy każde ze zwierząt i naśladujemy ich odgłosy ich odgłosów.

Praca plastyczna:

• Łabędź z dłoni

• Do wykonania potrzebujemy nożyczek, kleju i ołówka, kilku białych kartek, jednej niebieskiej i ewentualnie kartki pomarańczowej i zielonej ale służą one do dekoracji w związku z tym spokojnie można te dwa kolory zastąpić flamastrami.

• Na białej kartce odrysowujemy dłoń dziecka, możemy kartkę złożyć by szybciej wyciąć kształt dłoni – potrzebujemy 12. Również od rączki odrysowujemy zewnętrzną część szyi łabędzia, zaczynamy od nadgarstka i kończymy przy końcu małego palca, następnie robimy okrągłą główkę i rysujemy przód szyi równolegle do drugiej kreski.

• Do niebieskiej kartki przyklejamy naszą łabędzią szyję a pióra z dłoni ułożonych palcami w kierunku ogona – klejem smarujemy tylko wnętrze dłoni bi palce lekko odstając tworzyły nastroszone pióra.

• Na koniec doklejamy lub dorysowujemy oczko i dziób, możemy również dodać trawę lub inne nadwodne rośliny.