Integracyjne Narodowe Czytanie 2023- relacja

Data publikacji: 12/09/2023

W sobotnie, wrześniowe popołudnie spotkaliśmy się, aby w klimatycznym cieniu wierzb wysłuchać fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w interpretacji naszych Lektorów. To była już piąta odsłona ogólnopolskiej akcji czytelniczej pn. Narodowe Czytanie, które przygotowaliśmy wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej, a wsparcie techniczne zapewnił Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.

Do wspólnego czytania wybraliśmy fragment opowiadający historię grobu Jan i Cecylii czyli protoplastów rodu Bohatyrowiczów. Na scenie gościliśmy: Iwonę Dmochowską i Beatę Polaczyńską z kalwaryjskiego Teatru Albocoś, skrzypaczkę Krystynę Steczkowską, terapeutów Katarzynę Szymańską i Magdalenę Zygart oraz uczestniczki WTZ Magdalenę Balak i Agnieszkę Grochowską.

W drugiej części programu wysłuchaliśmy duetu muzycznego Ojciec i Syn, którzy zaprezentowali nam utwory Grechuty, Wodeckiego, Kofty czy Młynarskiego.

Już po raz drugi wszyscy uczestnicy tego wydarzenia otrzymali piękną, elegancko wydaną publikację, tym razem zawierającą cytaty z powieści Orzeszkowej oraz ilustrowaną fotografiami wykonanymi uczestnikom WTZ przez Roberta Parasolika.

Na terenie Ogrodu Miejskiego przygotowaliśmy dla Państwa również okolicznościową wystawę fotograficzną inspirowaną lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. W ekspozytorach zewnętrznych prezentujemy klimatyczne fotografie, nawiązujące do nadniemeńskiej historii Bohatyrowiczów i Korczyńskich, które zostały wykonane Uczestnikom WTZ podczas plenerowych i studyjnych sesji zdjęciowych.

Wszystkich Państwa zapraszamy do oglądania tej wystawy w dwóch lokalizacjach: bibliotece  w Górze Kalwarii, (ul. Sajny 1) oraz Ogrodzie Miejskim i Galerii WTZ (ul. Sajny 4).

Dziękujemy naszej publiczności za tak liczne przybycie i wspólne uczestniczenie w naszym kalwaryjskim święcie literatury i integracji.

A w przyszłym roku zapraszamy na “Kordiana” Juliusza Słowackiego!