W sobotnie, wrześniowe popołudnie spotkaliśmy się, aby w klimatycznym cieniu wierzb wysłuchać fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w interpretacji naszych Lektorów. To była już piąta odsłona ogólnopolskiej akcji czytelniczej pn. Narodowe Czytanie, które przygotowaliśmy wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej, a wsparcie techniczne zapewnił Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.
Do wspólnego czytania wybraliśmy fragment opowiadający historię grobu Jan i Cecylii czyli protoplastów rodu Bohatyrowiczów. Na scenie gościliśmy: Iwonę Dmochowską i Beatę Polaczyńską z kalwaryjskiego Teatru Albocoś, skrzypaczkę Krystynę Steczkowską, terapeutów Katarzynę Szymańską i Magdalenę Zygart oraz uczestniczki WTZ Magdalenę Balak i Agnieszkę Grochowską.
W drugiej części programu wysłuchaliśmy duetu muzycznego Ojciec i Syn, którzy zaprezentowali nam utwory Grechuty, Wodeckiego, Kofty czy Młynarskiego.
Już po raz drugi wszyscy uczestnicy tego wydarzenia otrzymali piękną, elegancko wydaną publikację, tym razem zawierającą cytaty z powieści Orzeszkowej oraz ilustrowaną fotografiami wykonanymi uczestnikom WTZ przez Roberta Parasolika.
Na terenie Ogrodu Miejskiego przygotowaliśmy dla Państwa również okolicznościową wystawę fotograficzną inspirowaną lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. W ekspozytorach zewnętrznych prezentujemy klimatyczne fotografie, nawiązujące do nadniemeńskiej historii Bohatyrowiczów i Korczyńskich, które zostały wykonane Uczestnikom WTZ podczas plenerowych i studyjnych sesji zdjęciowych.
Wszystkich Państwa zapraszamy do oglądania tej wystawy w dwóch lokalizacjach: bibliotece w Górze Kalwarii, (ul. Sajny 1) oraz Ogrodzie Miejskim i Galerii WTZ (ul. Sajny 4).
Tak bogaty program artystyczny możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego na zadanie „Integracyjne Narodowe Czytanie” w ramach programu dotacyjnego „Promocja Czytelnictwa”
Dziękujemy naszej publiczności za tak liczne przybycie i wspólne uczestniczenie w naszym kalwaryjskim święcie literatury i integracji.
A w przyszłym roku zapraszamy na “Kordiana” Juliusza Słowackiego!
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.