Kwietniowe zajęcia w Filii Baniocha

Data publikacji: 24/04/2024

W kwietniu w Filii w Baniosze odbyły się lekcje biblioteczne oraz spotkania z książką. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz Szkoły Podstawowej w Baniosze. W tym roku świętujemy 55 lat Scooby-Doo, więc cały miesiąc poświęcamy tej uroczej Brygadzie Detektywów. Przeczytaliśmy książki z serii „Poczytaj ze Scoobym”, które skierowane są do dzieci w wieku 5-8 lat, ale spokojnie można czytać je młodszym czytelnikom.

Podczas pierwszego spotkania gościliśmy Zerówkę 0A  ze Szkoły Podstawowej. Rozmawialiśmy na temat różnych zwierząt, które kojarzą się dzieciom z wilkami oraz co to jest plac zabaw. Przeczytaliśmy książkę pt.: „Wilkołaki z placu zabaw”, w której Brygada Detektywów pomaga w budowie placu zabaw. Wszystko idzie dobrze do momentu pojawienia się tajemniczego wycia… Kto lub co za tym stoi? Czyżby prawdziwy wilkołak? Grupa przyjaciół postanawia rozwiązać tę intrygującą zagadkę. Przecież dzieci nie mogą się bać przychodzić na plac zabaw… Po czytaniu wykleiliśmy rysunek Scooby-Doo z plasteliny.

Na drugim spotkaniu gościliśmy Zerówkę 0B również ze Szkoły Podstawowej. Dyskutowaliśmy o wiośnie, jakie kwiaty zakwitają oraz co możemy zasadzić w ogrodzie. Przeczytaliśmy książkę pt.:”Duch w ogródku”, gdzie mali detektywi udali się na wycieczkę. W trakcie jazdy nasze łasuchy zatrzymały się na farmie, aby kupić trochę warzyw. Ale co to? Stragan z warzywami świeci pustkami. Chodzą słuchy, że od kilku dni biały duch plądruje ogródek warzywny pani Frani. Czy naszej Brygadzie uda się rozwiązać zagadkę tajemniczego złodzieja marchewek? Na koniec wykleiliśmy puzzle ze Scobyy-Doo.

W trzecim i czwartym spotkaniu uczestniczyły Średniaki oraz Maluchy z Przedszkola Samorządowego. Rozmowę zaczęliśmy od tego, czym nie możemy karmić piesków, jak je traktujemy oraz jakie zagadki rozwiązuje nasza Brygada Scooby-Doo. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Znikające pączki”. Pani Dora chce zamknąć swoją cukiernię, ponieważ w jakiś tajemniczy sposób jej pączki znikają. Każdego wieczoru świeżo upieczone pączki wstawia do spiżarni, a rano już ich nie ma! Kto jest tajemniczym łasuchem? Kto wykrada lub zajada pączki? Na koniec wykleiliśmy puzzle Scobyy-Doo z okładką książki oraz stworzyliśmy urodzinowy obrazek Brygady Detektywów.

W piątym spotkaniu brała udział Klasa 2A ze Szkoły Podstawowej. Ponieważ były to ich pierwsze odwiedziny, dzieci dowiedziały co trzeba zrobić, aby stać się czytelnikami, zwiedzili bibliotekę, a następnie rozmawialiśmy w jaki sposób dbamy o książki. Poznaliśmy różne biblioteczne zbiory: komiksy, książki detektywistyczne, przygodowe, popularno-naukowe i najczęściej wypożyczane. Na koniec uczniowie poznali gry planszowe, które są używane podczas zajęć oraz mieli możliwość przetestować Roboty Photon.

Wszystkim dzieciom dziękujemy za miłe odwiedziny.