MAMY Górą- spotkanie o biblioterapii

Data publikacji: 24/06/2022

22.06.2022r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu “Mamy Górą”. Zadanie zakłada cykl spotkań i warsztatów, podczas których mamy przebywające na urlopie wychowawczym poznają różne możliwości rozwoju. Dzięki warsztatom mamy na nowo uwierzą w swoje możliwości oraz nauczą się dbać o siebie, również w sferze psychicznej, co przełoży się na łatwiejszy powrót na rynek pracy. Na pierwszym spotkaniu gościliśmy również tatusiów 🙂

Zajęcia dla dorosłych poprowadziła p. Zofia Karaszewska- dziennikarka, scenarzystka, współautorka książek oraz autorka kampanii społecznych promujących czytelnictwo. P. Zofia jest także Przewodniczącą Zarządu Warszawskiego Koła Biblioterapeutycznego i to właśnie o biblioterapii opowiadała uczestnikom spotkania. Dowiedzieliśmy się m.in. jak duży wpływ na rozwój dziecka ma czytanie książek: stymuluje rozwój mózgu, buduje więź z rodzicem oraz poczucie bezpieczeństwa, uczy empatii, pomaga dziecku odnaleźć bohaterów z tymi samymi cechami/ problemami, kształtuje wrażliwość moralną. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób zaszczepić w maluchach miłość do książek. Nie zmuszajmy dzieci do czytania, ponieważ może to ich zniechęcić do późniejszego obcowania z literaturą. Dzieci naśladują zachowania dorosłych, dlatego warto już od małego dawać pociechom dobry przykład i samemu czytać. Jeżeli nie mamy na to czasu, czytajmy wspólnie książki dla dzieci. Zachęcajmy do pójścia do biblioteki i wybrania najciekawszych pozycji. Nasze starania na pewno zaowocują w przyszłości.

Pozytywów czytania jest o wiele więcej, dlatego zachęcamy, aby w ciągu dnia znaleźć choć chwilę na wspólne czytanie z dzieckiem. Ze starszymi pociechami i młodzieżą warto rozmawiać o przeczytanych przez nich książkach, wysłuchajmy, gdy dziecko chce podzielić się z nami swoją opinią i przemyśleniami.

W tym samym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach sensorycznych prowadzonych przez p. Katarzynę ze Smykolandii. Maluchy poznawały świat za pomocą zmysłów- słuchu oraz wzroku. Na początek wysłuchały książeczek o przygodach chorego kotka, a następnie wybierały najciekawsze maskotki. Odśpiewaliśmy wspólnie piosenki, jedną po angielsku, drugą o dźwiękach wydawanych przez zwierzęta. Następną zabawą było przejście przez tor zrobiony z grochu, kaszy, filii bąbelkowej oraz tunel. Na koniec dzieci bawiły się kolorowym ryżem, oraz „piaskiem” z mąki, gdzie gotowały najróżniejsze potrawy.

Dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne, tym razem z coachem- 6.07.2022r., godz. 16:00. Spotkania są bezpłatne, obowiązują zapisy: 508 679 366.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.