Spotkanie DKK z książką „Prowokatorka: Fascynujące życie  Marii Dąbrowskiej”

Data publikacji: 27/07/2022

Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawiałyśmy o naszych wrażeniach z lektury biografii Marii Dąbrowskiej „Prowokatorka: Fascynujące życie  Marii Dąbrowskiej” autorstwa Iwony Kiezler.

Iwona Kiezler jest autorką licznych biografii zarówno polskich artystów jak i władców czy arystokratów. W biografii dotyczącej życia pisarki Marii Dąbrowskiej autorka z szacunkiem odmalowuje obraz kobiety wykształconej, pewnej siebie i swojej wartości. Poznajemy historię jej małżeństwa z Marianem Dąbrowskim, związek ze Stanisławem Stempowskim oraz Anną Kowalską. Obserwujemy jak kształtował się jej talent pisarski, ćwiczony w pracy dziennikarskiej oraz długi proces powstawania słynnych „Nocy i Dni” niespotykany już u współczesnych pisarzy tworzących powieści w tempie artykułów prasowych.

Tytuł książki wskazuje, że Dąbrowska była prowokatorką, jednak nasze Klubowiczki nie uznały życia pisarki za prowokacyjne. Ot, żyła w ciekawych czasach gdy Polska odzyskała niepodległość, czasy wojny i socjalizm zmieniły się stosunki społeczne (ziemiaństwo i szlachectwo ustępowało klasie robotniczej) i obyczajowe. Artystom zawsze w sferach obyczajowych przyzwalano na więcej – utrzymywanie nieporadnego finansowo męża, potem związek z żonatym mężczyzną, zdradzanie go, i w końcu wieloletni związek z kobietą.

Więcej dyskusji i wątpliwości co do jej pomnikowego wizerunku, stworzonego w PRL, wywołał nakreślony przez autorkę biografii obraz kobiety u której z wiekiem jej pewność siebie i własnej wartości wykrzywiła się sprawiając, że Dąbrowska stała się bardziej osobą narcystyczną, samolubną i skłonną do megalomanii, które to zachowanie jej ostatnia życiowa partnerka znosiła w pokorze.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 22.08 o godz. 17. Porozmawiamy o książce Marcina Mellera „Gaumadżaros. Opowieści o Gruzji”  Zapraszamy