Spotkanie DKK z książką “Słowik”

Data publikacji: 20/01/2022

Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawiałyśmy o naszych wrażeniach z lektury książki Kristin Hannah „Słowik”.

Sięgając po tę książkę zastanawiałyśmy się, jak o Francji w czasie II wojny światowej może napisać Amerykanka, w dodatku prawniczka.  Dodatkowo miałyśmy przeświadczenie (jak zapewne wiele osób) że II  wojna światowa we Francji była o wiele łatwiejsza, spokojniejsza  i mniej niebezpieczna niż w Polsce. W obu przypadkach książka całkowicie nas zaskoczyła.

Słowik to bardzo dobrze skonstruowana powieść o rodzinie i trudnych relacjach między Julienie, który po śmierci żony odepchnął od siebie emocjonalnie swoje dwie córki i odesłał je na wieś do dalekiej krewnej.

Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka  zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…

„Słowik” trzyma w napięciu i wzrusza. Do ostatniego zdania.