Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawiałyśmy o naszych wrażeniach z lektury książki “Szklane ptaki” Katarzyny Zyskowskiej
Omawiana przez nas książka to historia opowiedziana z trzech perspektyw: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jego matki Stefanii oraz Barbary Drapczyńskiej, obejmujące lata wojny do powstania warszawskiego.
Podczas rozmowy okazało się, że nie wszystkie Klubowiczki lubią czytać taką formę czyli zbeletryzowaną biografię. W przypadku takiej formy często zaciera się granica między faktami, a wyobraźnią autorki. Skąd wiemy jak wyglądały relacje Basi i Stefanii za zamkniętymi drzwiami? Co myślały o sobie? O czym myślał Baczyński, gdy trafiła go kula snajpera?
Zyskowska w swojej książce nie czyni z Baczyńskiego herosa, lecz przedstawia go w bardziej ludzki sposób. Jako człowieka, który mimo wybitnego talentu miał również swoje słabości. Chorowitego chłopca, dorastającego cieniu legendy ojca żołnierza, pod opieką zaborczej matki. Poetę, który w pewnym momencie większą wartość przypisywał działalności konspiracyjnej niż własnej twórczości. Astmatyka, który mimo ograniczeń swojego ciała chwycił za broń.
„Szklane ptaki” to bardzo sprawnie napisana powieść biograficzna o Baczyńskim, jego kobietach, czasach i mieście, w których przypadło im żyć. Mimo trudnego tematu wojny i śmierci czyta ją szybko i przyjemnie. Książkę można traktować jako wstęp do poszukiwania pogłębionej lektury w pozycjach popularno- naukowych oraz biografii poety.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 21.08 o godz. 17. Porozmawiamy o książce “Kobieta na schodach” Bernhard’a Schlink
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.