Spotkanie DKK z książką “W skorupce orzecha”

Data publikacji: 25/08/2020

Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książce Iana McEwana „W skorupce orzecha”. Chociaż powieść angielskiego pisarza nie zachwyciła uczestniczek spotkania, to otoczenie  na pewno złagodziło to wrażenie. Powieść jest napisana dobrze, ale świat w niej przedstawiony nie był ani piękny, ani zachęcający.

Po raz pierwszy w historii Klubu spotkaliśmy się w plenerze. Korzystając z nowo odnowionego skweru miejskiego przy ul. Sajny 4, porozmawialiśmy w altance, w cieniu wierzb. Ciepłe popołudniowe słońce i lekki wiatr łagodziło wrażenie po lekturze.

„W skorupce orzecha” to klasyczna powieść o zdradzie, pożądaniu i zbrodni, opowiedziana z perspektywy niemego świadka – płodu. Świadka, który ze względu na swoje położenie może być tylko obserwatorem, biernym, bez wpływu na akcję. Jednak ze swoimi emocjami, poglądami i stanowiskiem. Z książki wyłania się ponury obraz dzisiejszego świata. Relacje głównych bohaterów są przesiąknięte degeneracją. Matka, kobieta w ósmym miesiącu ciąży, nie wzbudza w czytelnikach sympatii a brud i zaniedbane mieszkanie tylko potęguje ten obraz, tak jakby miały być odbiciem tego co kobieta ma w swoim sercu.

Kolejną powieścią z którą zmierzą się uczestniczki DKK będzie powieść noblisty Orhana Pamuka – Rudowłosa. Spotkanie odbędzie się 28.09.2020 o godz. 17. Z zależności od pogody zapraszamy do Czytelni Biblioteki lub na skwer miejski przy ul. Sajny 4. Zainteresowanych udziałem w dyskusji zapraszamy po książki z puli dla DKK