Spotkanie DKK z książką “Złodziejka książek”

Data publikacji: 16/11/2022

Podczas poniedziałkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawiałyśmy o naszych wrażeniach z lektury książki “Złodziejka książek” autorstwa Marcus Zuzak.

Jest to osobliwa książka ze względu na umieszczenie Śmierci w roli narratora i  historii głównej bohaterki w czasach II wojny światowej. Mała Liesel Meminger, na początku 1939 roku, zostaje oddana przez matkę rodzinie zastępczej i trafia do małego miasteczka nieopodal Monachium. Jest przygnębiona rozstaniem z mamą i śmiercią, a jej przybrani rodzice prezentują się jako rozkrzyczana kobieta i cichy mężczyzna, którego istnienie można przeoczyć. Autor pokazuje nazistowskie Niemcy od strony niemieckiej biedoty, której życie za czasów Hitlera wcale się nie poprawiło. Część była zwolennikiem nazizmu, część starała się to ignorować i skupić się tylko na zdobyciu jakiś pieniędzy i przetrwaniu.

Nasze klubowiczki jednogłośnie uznały “Złodziejkę książek” jako lekturę wartą polecenia. Jest to książka, która wywołuje w czytelniku łzy radości i smutku, a także gniew na niesprawiedliwość. Porusza czytelnika do głębi i nie daje o sobie zapomnieć. Pokazuje jak miłość to książek może ocalać

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 12.12 o godz. 17. Porozmawiamy o książce Ali Smith “Jesień”