W poniedziałek odbyło się pierwsze po przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży. Piękna pogoda na koniec kalendarzowego lata sprawiła, że postanowiliśmy skorzystać ze słońca i spotkać się w parku za budynkiem przy ul. ks. Sajny 4.
Wrzesień jest miesiącem, w którym szczególnie pamiętamy o ofiarach II Wojny Światowej, w związku z tym omawianą przez nas książką były „Listy w butelce: opowieść o Irenie Sendlerowej”, autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Rozmawialiśmy na temat niesamowicie heroicznej postawy głównej bohaterki, która ryzykując własne życie ocaliła tysiące istnień. Omawialiśmy trudne pojęcia jak holocaust, getto oraz Żegota. Wywiązała się również żarliwa dyskusja na temat słuszności tworzenia listy ocalonych dzieci, ponieważ takie informacje zagrażały ich życiu, ale z drugiej strony dawały szansę na poznanie swojej przeszłości i odnalezienie rodziny, która przeżyła wojnę.
Dla uczczenia pamięci Ireny Sendlerowej i jej bohaterskiego czynu uczestniczki DKK przygotowały własne listy w butelce zawierające słowa: „Ludzi dzieli się na dobrych i złych. Narodowość, rasa religia nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem…” – Irena Sendlerowa. W butelkach zasadziłyśmy kwiaty, o które trzeba dbać tak samo jak o pamięć.
Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się już 26 października, rozmawiać będziemy na temat książki Kaliny Jerzykowskiej „Widma z ulicy wydmowej”. Serdecznie zapraszamy do udziału w DKK dla dzieci i młodzieży, książki są do odbioru w Bibliotece Głównej.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.